وبلاگ

تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس

تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس

اگر شما از آن دسته آدم‌هایی باشید که اطلاعات چندانی از موتورهای براش و براشلس ندارد قطعاً خواندن این مطالب به شما کمک خواهد کرد. براش و براشلس دو موتور اصلی در مولتی روترها و ماشین‌های کنترلی آرسی هستند اما تفاوت آن‌ها در چیست؟ این دو موتور چگونه کار می‌کنند؟ کدام‌یک نسبت به دیگری برتری دارد؟ چقدر اطلاعات درباره‌ی این دو موتور دارید؟ در این مقاله به بررسی تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس که بتوانید پاسخ سؤال‌هایی که در ذهن شما درگیر هستند را پیدا کنید.

شایع‌ترین تفاوت بین موتورهای براش و براشلس، برس می‌باشد. موتورهای براش دارای برس و موتورهای براشلس فاقد برس می‌باشند. این در حالی است که ازلحاظ فنی موتورهای براش و براشلس از اصول مشابهی پیروی می‌کنند. با ایجاد جریان در سیم‌پیچی این موتورها یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود که باعث حرکت دائم و چرخش شفت می‌باشد. بدین‌صورت که سیم‌پیچ‌ها حرکت جاذبه و دافعه انجام می‌دهند و انرژی را از یک سیم‌پیچ به سیم‌پیچ بعدی منتقل می‌کنند و درنهایت شفت موتور به‌طور دائم می‌چرخد.

معرفی و بررسی موتورهای براش یا دارای برس

موتور براش از سری موتورهای الکتریکی DC محسوب می‌شوند که دارای ساختار ساده‌ای می‌باشند. برای به حرکت درآوردن این نوع از موتورها معمولاً از مس، نقره و یا گرافیت در ساختار آن‌ها استفاده می‌کنند و همچنین درون خود دارای برس نیز می‌باشند. این برس ها باعث انتقال جریان الکتریکی به کموتاتور (جابه‌جاگر) می‌شود درنتیجه با ورود جریان در سیم‌پیچ‌ها که بر روی روتور (آرمیچر) قرار دارند و به کمک یک آهنربا که روی استاتور قرار دارد، یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود و جاذبه و دافعه ناشی از آن باعث چرخش دائم آرمیچر می‌شود.

معرفی و بررسی موتورهای براش یا دارای برس
تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس

مزایای استفاده از موتورهای براش یا دارای برس چیست؟

یکی از مزایای موتورهای براش این است که بسیار مناسب برای افراد مبتدی و تازه‌کار در دنیای وسایل کنترل از راه دور می‌باشد؛ زیرا که این موتورها کارایی بسیار ساده‌ای دارند که با کنترل دوسیمه و ساده این امکان را فراهم می‌کنند. علاوه بر سادگی کنترل این موتورها برای افراد مبتدی، قیمت مناسب‌تری نسبت به موتورهای براشلس دارند. این موتورها دارای قدرت بالایی برای مانوور یک وسیله به‌عنوان‌مثال یک ماشین کنترلی می‌باشد. از دیگر مزایای موتورهای براش این است که از طریق ولتاژهای ورودی به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را متناسب با سرعتی که می‌خواهید کنترل کنید.

معایب استفاده از موتورهای براش یا دارای برس چیست؟

اصلی‌ترین مشکل موتورهای براش وجود برس می‌باشد محدودیت مکانیکی برس ها باعث می‌شود موتور محدوده‌ی سرعت‌پایین تری نسبت به موتورهای براشلس را تأمین کند. به‌گونه‌ای که در اثر سوئیچ مدام کموتاتور، برس ها و شفت‌ها نویز الکترومغناطیسی زیادی تولید می‌شود و در اثر تماس دائم این عناصر درون موتور باعث اتلاف گرمایی بالا و درنتیجه نیروی چرخشی پایین می‌آید. این در حالی است که بعد از مدتی برس این موتورها فرسوده می‌شوند و باید آن‌ها را تعویض کرد. به‌طورکلی سطح بهره‌وری موتورهای آرسی یا وسایل کنترل از راه دور بین 75 درصد تا 80 درصد است و این در حالی است که این مقدار برای موتورهای براشلس بین 85 درصد تا 90 درصد است.

معرفی و بررسی موتورهای براشلس یا بدون برس

موتورهای براشلس درواقع موتورهای الکتریکی همگام هستند که به کمک انرژی جابه‌جا می‌شوند. ساختار این نوع موتورهای براشلس کاملاً متفاوت با ساختار موتورهای براش می‌باشد. در ساخت موتورهای براشلس از برس استفاده‌نشده است و همچنین سیم‌پیچی‌ها به‌جای قرارگیری بر روی روتور، روی استاتور قرار دارند و آهن‌رباهایی را بر روی روتور جایگزین کرده‌اند که قدرت خود را از جریان‌های الکتریکی مستقیم دریافت می‌کنند و باعث می‌شود روتور داخل استاتور بچرخد. این امر باعث شده است نیاز به برس در طراحی این نوع از موتورها کاملاً برطرف شود.

معرفی و بررسی موتورهای براشلس یا بدون برس
تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس

موتور براشلس علاوه بر روتور بیرونی، از سه فاز کویل محرک و یک سنسور مازاد برای تشخیص مکن روتور و قطعات الکترونیکی استفاده می‌کند. از سوی دیگر در موتورهای براشلس از یک کنترل‌کننده (تقویت‌کننده) استفاده می‌شود که توسط یک قطعه‌ی الکترونیکی مانند رمزگذار نوری راه‌اندازی می‌شود تا درون موتور، میدان مغناطیسی تولید کند که درنتیجه‌ی آن چرخشی به وجود می‌آید که انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود.

مزایای استفاده از موتورهای براشلس در وسایل آرسی یا کنترل از راه دور

موتورهای براشلس برخلاف موتورهای براش، دارای عمر طولانی‌تری می‌باشند زیرا فاقد برس هستند. درنتیجه دچار فرسودگی نمی‌شوند این موتورها به‌راحتی 5 تا 6 سال بدون مشکل برای شما کار خواهند کرد. تنها چیزی که در این موتورها باید چک شود، یاتاقان می‌باشد که آن‌هم با روغن‌کاری مرتب می‌توان به‌راحتی آن را سرپا نگه داشت. سرعت و مانوور در این نوع از موتورها بهبودیافته و دلیل آن‌هم وزن کم موتورهای آرسی می‌باشد بنابراین بار کمتری به‌وسیله کنترلی شما متحمل می‌شود. این موضوع باعث می‌شود حتی زمان بیشتری برای بهره‌برداری از وسیله آرسی شما فراهم کند. باوجود ابعاد یکسان بین موتورهای براش و براشلس، این موتورها بسیار سبک‌تر از موتورهای براش می‌باشند. علاوه بر این موتورهای براشلس نویز الکتریکی کمی دارند و اتلاف گرمایی نیز در این نوع موتورها بسیار کم است و درنتیجه حرکت بیشتری به‌عنوان خروجی نسبت به موتورهای براش فراهم می‌کند.

معایب موتورهای براشلس یا بدون برس

موتورهای براشلس با توجه به امکانات بیشتری که نسبت به موتورهای براش دارند، دارای قیمت بالاتری می‌باشند. نوع سیستم در موتورهای براشلس بسیار پیچیده و از سیستم کنترل الکترونیکی سرعت (ESC) می‌باشد؛ اما این مسئله در طولانی‌مدت قیمت تمام‌شده‌ی کمتری نسبت به موتورهای براش پیدا می‌کند، زیرا که موتورهای براشلس دارای طول عمر طولانی‌تری هستند. چون نیاز به تعمیر و تعویض در آن‌ها کم‌تر است. تنها عیبی که موتورهای براشلس دارند این است که موتورهای براشلس کنترل سرعت باری کمتری دارند به‌عنوان‌مثال رانندگی با ماشین کنترلی آرسی با موتور براشلس در مسیرهای سنگلاخی کمی مشکل‌تر از موتورهای براش و برس دار است.

جمع بندی تفاوت موتور های براش و موتور های براشلس

اگر دوست دارید که وسیله آرسی یا کنترل از راه دور شما خیلی عالی و بی نظیر باشد، باید از موتور های بدون برس یا براشلس استفاده کنید. اما اگر نمی خواهید برای وسیله های کنترل از راه دور خود زیاد هزینه کنید، پیشنهاد میکنم از وسایلی استفاده کنید که موتور های براش یا برس دار در آن ها به کار رفته است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.