وبلاگ

تفاوت و فرق بین کوادکوپتر و کوادروتور

تفاوت و فرق بین کوادکوپتر و کوادروتور

کوادکوپتر یا کوادروتور؟ چه اسمی را برای پرنده‌ی چهارموتوره ی خود بگذاریم؟ آیا تفاوتی بین کوادکوپتر و کوادروتور وجود دارد؟ چرا آن‌ها را با این اسم‌ها صدا می‌زنند؟ همه‌ی این‌ها مواردی هستند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کوادکوپتر های کنترلی | کوادکوپتر هایی که با ریموت کنترل از راه دور کنترل می شوند و کوادکوپتر های بدون دوربین و کوادکوپتر های دوربین دار به ترتیب مخصوص عکس برداری و فیلم برداری و تفریح و تمرین برای پرواز می باشند.

کوادکوپتر چیست؟

کوادکوپتر یک اصطلاح خاص‌تر برای هواپیمای بال چرخشی است که توسط چهار روتور کنترل می‌شود. کوادکوپترها روتور دم ندارند. به آن‌ها کوادروتور یا هلیکوپتر کوادروتور نیز می‌گویند. روتورهای کوادکوپتر هرکدام از یک ملخ و یک موتور تشکیل‌شده است.

علاوه بر این، کوادکوپترها به‌جای اینکه توسط یک کامپیوتر از پیش برنامه‌ریزی‌شده آنبورد کنترل شوند، همیشه از راه دور کنترل می‌شوند. هیچ‌چیزی وجود ندارد که بگوید باید از راه دور کنترل شود، اما استفاده رایج از این اصطلاح این روزها به آن صلاحیت ضمنی داده است.

کوادکوپترها شبیه هلیکوپتر هستند، اما تفاوت آن‌ها در این است که با حرکت ملخ‌ها و نه با استفاده از روتور دم، تعادل خود را حفظ می‌کنند. همچنین، کوادکوپترهایی که برای مصارف تفریحی یا سرگرمی استفاده می‌شوند، تقریباً همگی در انتهای کوچکی از طیف اندازه پایین می‌آیند.

کوادروتور چیست؟

روتور یا همان موتور قطعه‌ای است که سبب به پرواز درآوردن یک پرنده‌ی فلزی می‌شود. کواد به معنای چهار است. زمانی که از لفظ کوادروتور استفاده می‌شود به این معنی است که از چهار موتور برای پرواز، استفاده می‌شود.

کوادروتورها هم دم ندارند و تنها با تغییر نیروی رانشی که بر موتورها اعمال می‌شود، تعادل خود را حفظ می‌کنند.

اولین بار که کوادروتورها مطرح شدند به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد. در اواخر دهه‌ی 1990 و اوایل دهه 2000 کوادروتورها در قالب وسایلی برای تفریح و سرگرمی مطرح شدند. تا سال 2010 محبوبیت آن‌ها هرروز افزایش پیدا کرد و اکنون جزو یکی از مفرح‌ترین و تجملاتی‌ترین وسایل سرگرمی به‌حساب می‌آیند.

کوادکوپتر چیست؟
کوادکوپتر چیست؟

تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در چیست؟

فرقی ندارد که شما با چه زبانی در اینترنت جست‌وجو کنید تنها کافی است که در اینترنت کلمه‌ی کوادکوپتر را سرچ کنید و یا برعکس کلمه‌ی کوادروتور. متعجب خواهید شد از نتایج زمانی که شما برای کوادروتور سرچ کنید، همان نتایجی برای شما نمایش داده خواهد شد که برای کوادکوپتر جست‌وجو کرده بودید.

به‌عبارتی‌دیگر تفاوتی بین دو کلمه‌ی کوادکوپتر و کوادروتور وجود ندارد. هر دوی آن‌ها به یک وسیله‌ی خاص اشاره دارند. منظور هر دو کلمه، هواپیمای بدون سرنشینی است که برای بلند شدن از چهار موتور که در حالت‌های X و یا H نسبت به هم قرارگرفته‌اند و هر جفت موتور در خلاف دوتای دیگر می‌چرخند. هر روتور از یک ملخ و یک موتور ساخته‌شده است.

 چرا دو کلمه‌ی کوادکوپتر و کوادروتور به وجود آمدند؟

ممکن است بعد از بخش قبلی‌ای نپرسش ایجاد شود که با این تفسیر چه احتیاجی به خلق دو کلمه با یک منظور بوده است؟

این سؤال منطقی است. مولتی روتورهای مختلفی در حال حاضر وجود دارد. شما می‌توانید آن‌ها را از انواع دوموتوره تا هشت موتوره و بیشتر در بازار ببینید. هرچقدر تعداد موتورها افزایش پیدا کند، آن‌ها پیشرفته‌تر و گران‌قیمت‌تر خواهند شد.

در یک تعریف کلی آمده است که کوادکوپتر کلمه‌ای است که برای هواپیماهای بدون سرنشین چهارموتوره‌ای به کار می‌رود که بیشترین کاربردی که دارند در زمینه‌های تفریح و سرگرمی است. این در حالی است که کوادروتورها می‌توانند کاربردهای تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تری داشته باشند؛ بنابراین باتوجه‌به این نکته هم می‌توان کمی در مورد دلیل ابداع این دو لفظ، شفاف‌سازی کرد.

تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در چیست؟
تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در چیست؟

آیا می‌توان کوادکوپتر و کوادروتور را به‌جای هم به کاربرد؟

 پاسخ مثبت است. قطعاً در سایت‌های مختلف مشاهده کرده‌اید که برای یک محصول کلمه‌ی کوادکوپتر و برای محصولی دیگر مشابه با همان نمونه‌ی قبلی از کلمه‌ی کوادروتور استفاده‌شده است. شاید هم سردرگم شده باشید که اصلاً می‌خواهید کوادکوپتر بخرید یا کوادروتور؟

خبر خوب این است که در بین نوعی که با کوادکوپتر معرفی‌شده با نوعی که از کوادروتور برای تعریف آن استفاده‌شده، هیچ تفاوتی وجود ندارد و می‌توانید هر دوی این کلمات را به‌جای هم به کار ببرید.

تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در انواع طراحی ها

کوادکوپترها متقارن هستند و ساده‌ترین اصل عملکرد را برای کنترل roll, pitch, yaw و حرکت در خود دارند. به‌سادگی تغییر سرعت هر یک از موتورها امکان حرکت سه‌بعدی و چرخش و شناور را فراهم می‌کند. در اندازه‌ها و طرح‌بندی‌های مختلف، آن‌ها می‌توانند درواقع کارهای مفیدی فراتر از پرواز ساده انجام دهند. اشکال اصلی آن‌ها این است که خرابی یک موتور به‌طورکلی منجر به فرود ناگهانی به زمین (تصادف) می‌شود.

تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در انواع طراحی ها
تفاوت کوادکوپتر و کوادروتور در انواع طراحی ها

حالت علامت +

 در حال حاضر برای آن‌که 4 موتور کوادکوپتر به‌صورت جفت به جفت در مقابل هم قرار گیرند و تعادل را در حین پرواز برای آن به وجود آورند، سه نوع مختلف وجود دارد. در نوع اول موتورها به حالت علامت + در روبه روی‌هم قرار می‌گیرند. این حالت طراحی عملاً منسوخ‌شده و جای خود را به دیگر طراحی‌ها داده است.

حالت X

این حالت همان‌طور که مشخص است، از علامت X برای قرارگیری موتورها نسبت به هم استفاده‌شده است.

اکثر کوادکوپترها در وهله‌ی اول از قاب‌بندی X استفاده می‌کنند. این قاب‌بندی معمولاً نسبت به دوتای دیگر استانداردتر بوده و درعین‌حال قوی و ساده است. تقارن طبیعی آن نیروهای پروازی را بهتر متعادل می‌کند.

حالت H

H که دارای بازوهای جانبی فریمی است که بین موتورها در هر طرف حرکت می‌کنند و با یک یا چند بازوی فریم در وسط متصل می‌شوند. مربعی که دارای بازوهای قاب است که بین موتورها متصل می‌شود و معمولاً بازوهای قاب میانی که از یک قاب مرکزی پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه‌گیری
نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

باتوجه‌به مواردی که در بالا مطرح گردید، می‌توان این‌گونه برداشت کرد که هیچ تفاوتی مابین لفظ کوادروتور و کوادکوپتر وجود ندارد و هر زمان که در حین خرید یکی از ین دو کلمه را دیدید، بابت آن نگران نباشید و بدانید که هر دو کلمه به یک محصول که دارای قابلیت‌های یکسانی است، اشاره می‌کنند. در مواردی دیده‌شده است که از کوادکوپتر برای چهارموتوره‌هایی که به‌قصد تفریح، ساخته‌شده‌اند، استفاده می‌کنند و کوادروتور برای انواع دیگر چهارموتوره‌ها که اهدافی بیشتر از یک وسیله‌ی سرگرم‌کننده دارند، اشاره‌کرده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.