وبلاگ

اکتاکوپتر چیست ؟

اکتاکوپتر چیست ؟

اکتاکوپتر چیست و چه مزایایی دارد؟ آیا می دانید این غول های چهار موتوره به چه دردی می خورند؟ شاید شناخته‌شده‌ترین دسته از محصولات پروازی چند روتورها کوادکوپترها باشند؛ اما به‌غیراز کوادکوپترها دسته‌های دیگری وجود دارد که به‌نوبه‌ی خود توانایی‌ها و قابلیت‌های مختلفی دارند. اکتاکوپترها دسته‌ی دیگری از پهبادها هستند که در این مقاله به بررسی و توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

همچنین از هم خانواده های اکتاکوپتر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوادکوپتر کنترلی | یک پهباد که از 4 موتور استفاده می کند می توانید آن را از اه دور کنترل کنید

کوادکوپتر دوربین دار یا هلی شات | که همان کوادکوپتر است اما یک یا دو دوبین دارد و برای عکس برداری و فیلم برداری می توان از آن استفاده کرد

کوادکوپتر بدون دوربین | که دوربین ندارد و فقط برای تمرین و تفریح مورد استفاده قرار می گیرد

کوادکوپتر حرفه ای | یک کوادکوپتر همه کاره که برای افراد حرفه ای طراحی و ساخته شده است

در دنیای پهبادها، موتور بزرگ‌تر، قدرت و نیروی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. نیروی بیشتر به باتری قوی‌تر احتیاج دارد و این تنها در صورتی منطقی است که در زمان پرواز، تأثیر منفی نگذارد.

اکتاکوپتر چیست؟

اکتا یک کلمه‌ی یونانی به معنای هشت است. اکتاکوپترها درواقع دارای هشت موتور و ملخ هستند. برای افرادی که اولین بار این ویژگی را بشنوند، قیافه‌ی بزرگ و هیولا مانندی در تصور خود نسبت به آن‌ها خواهند داشت.

بیشتر اکتاکوپترها برای کاربردهای طولانی‌مدت و پیچیده استفاده می‌شوند. باتوجه‌به روتورهای متعدد و ماهیت سنگین اکثر این محصول، از پایداری عالی و بدون لرزش برای کارهایی مانند موارد زیر برخوردار باشند:

 • نظارت
 • نقشه‌برداری
 • ساخت ویدئو
 • کشاورزی دقیق
مزایای استفاده از اکتاکوپتر چیست ؟
مزایای استفاده از اکتاکوپتر چیست ؟

مزایای استفاده از اکتاکوپتر چیست ؟

 • بی‌شک یکی از مهم‌ترین مواردی که در مورد اکتاکوپترها مطرح است، تعداد موتورهای زیاد آن است. این موتورها می‌توانند برای پهباد شما پایداری و ثبات بیشتری به ارمغان بیاورند.
 • علاوه‌برآن این تعداد بالای موتورها این توانایی را دارد که در صورت اختلال در عملکرد یکی از موتورها همچنان به پرواز خود ادامه دهد و مشکلی برایش پیش نیاید.
 • سرعتی که یک اکتاکوپتر دارد بسیار بیشتر از انواع دیگر است. چابکی بیشتر و توانایی مانور دادن بالای آن همگی از نقطه قوت‌های آن است.
 • تعداد موتورهای بیشتر، قدرت بالاتری را برای آن به ارمغان می‌آورد و باعث می‌شود که بتواند در ارتفاعات بیشتری پرواز کند و بیشتر از زمین دور شود
 • این دسته را جزو پهبادهای فوق قدرتمند دسته‌بندی می‌کنند که می‌تواند از تجهیزاتی مانند دوربین پشتیبانی کند و ایمنی و ثبات را به شما ارائه کنند.
 • اکتاکوپترهای می‌توانند محموله‌های بسیار سنگینی را حمل کند. می‌توانند دوربین و باتری‌های اضافی را حمل کنند. می‌توانید برای انتقال برخی موارد از یک مکان به مکان دیگر استفاده کرد.
مزایای استفاده از اکتاکوپتر چیست ؟
مزایای استفاده از اکتاکوپتر چیست ؟

معایب اکتاکوپتر چیست ؟

 • تعداد زیاد موتور در یک اکتاکوپتر هم نوعی مزیتی و هم نوعی عیب به‌حساب می‌آید. جای دادن هشت موتور در ساختار آن باعث شده که اندازه خیلی بزرگ‌تری نسبت به سایر همنوعان خود با موتور کمتر داشته باشد. این اندازه‌ی بزرگ، حمل‌ونقل آن را سخت‌تر می‌کند و شاید یکی از دلایل اصلی تولید کمتر آن‌ها باشد.
 • طراحی و ساخت آن‌ها بسیار پیچیده‌تر از سایر انواع است و برای آن‌که هر هشت موتور به‌خوبی کنترل شوند، به پردازنده‌های مرکزی و مدارهای الکتریکی پیشرفته‌تری نیاز است. این موارد باعث می‌شود هزینه‌ی تمام‌شده در ساخت آن‌ها خیلی بیشتر باشد و نسبت به سایر دسته‌ها گران‌قیمت‌تر هستند.
 • به حرکت درآوردن هشت موتور و ایجاد نیروی رانشی لازم برای پرواز اکتاکوپتر با اندازه و وزن بالا، نیازمند باتری‌های قوی است. باتری‌هایی که در اکتاکوپترها وجود دارند، خیلی زودتر خالی می‌شوند و باید به‌دفعات بیشتری شارژ شوند. این باعث می‌شود که طول عمر باتری‌ها بسیار کمتر باشد و نیاز به تعویض بیشتر آن باشد. نسل‌های اولیه از اکتاکوپترها نمی‌توانستند بیش از 10 دقیقه پرواز کنند؛ اما در نسل‌های جدیدتر این مدت‌زمان افزایش پیداکرده است. بااین‌وجود بازهم ازلحاظ مدت‌زمان پرواز ضعف دارند.
 • اگر قطعه‌ای از اکتاکوپتر شما بشکند، تعویض آن بسیار گران‌قیمت خواهد بود.

بهترین اکتاکوپترها در سال 2021 کدام‌ها بودند؟

بیشتر سازندگان پهبادها بر روی ساخت کوادکوپترها متمرکز هستند که بیشتری مشتری را هم دارد. تنها تعداد کمی از شرکت‌های بزرگ این توانایی و تجهیزات را دارند که از پس ساخت اکتاکوپترها بربیایند. سه شرکت مطرح در زمینه‌ی ساخت اکتاکوپترها شامل: DJI، xFold و Tarot هستند.

بهترین اکتاکوپترها در سال 2021 کدام‌ها بودند؟
بهترین اکتاکوپترها در سال 2021 کدام‌ها بودند؟

معیارهای تعیین‌کننده در مورد یک اکتاکوپتر خوب چیست ؟

موارد مختلفی جزو معیارهای اصلی یک اکتاکوپتر به‌حساب می‌آیند. برای مثال:

قابل‌حمل بودن

یکی از بیشترین هدف‌هایی که کاربران از خرید یک ابزار پروازی دارند این است که به مناطق تفریحی سفر کنند و به‌وسیله‌ی آن عکس و فیلم‌های خاطرات خود را ذخیره کنند. حتی در برخی حرفه‌ها هم‌چنین نیازی به‌وفور به چشم می‌خورد؛ بنابراین زمانی که وزن و ابعاد آن خیلی بزرگ باشد، همیشه دغدغه‌ی حمل‌ونقل آن وجود دارد.

زمان پرواز

اطمینان حاصل کنید که اکتاکوپتر کار شما را محدود نمی‌کند. باتری‌های اکتاکوپتر باید توان کافی باری تغذیه هشت موتور را داشته باشند. برای جبران ناراحتی ناشی از شارژ، سعی کنید چندین باتری یدکی و کمکی خریداری کنید و در صورت نیاز آن‌ها را زودبه‌زود تعویض کنید. به‌این‌ترتیب هم تعداد دفعاتی که یک باتری را شارژ می‌کنید در بین این چند باتری تقسیم می‌شود و هم این‌که زمان تعویض آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد.

 بدنه‌ی مقاوم

هیچ‌کدام از محصولات پروازی که در بازار هستند، قیمت کمی ندارند؛ بنابراین استفاده از قطعات و موادی که از کیفیت پایینی برخوردارند، نیاز شما به تعویض قطعات را افزایش می‌دهند. به همی دلیل سعی کنید بار اول بهترین نوع را تهیه کنید تا هم طول عمر زیادی داشته باشند و برای مدت‌زمان زیادی دوام بیاورند. هم این‌که به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای شما باشند. اکتاکوپتر بی‌کیفیت معمولاً خیلی راحت آسیب می‌بیند و اغلب ناپایدار است.

قطعات یدکی

مسائل مختلفی که در مورد محصولات پروازی پیش می‌آید، شامل شکستن ملخ‌ها و آسیب دیدن موتورهاست. تنها راه‌حل مشکلات شما این است که قطعات یدکی را زودبه‌زود خریداری کرده و آن‌ها را عوض کنید. وجود این قطعات یدکی به‌صورت محصولات جانبی در کنار اکتاکوپتر یک معیار مهم در حین تهیه آن است.

برد کنترلی بالا

اگر برد پهباد شما بالا باشد باعث می‌شود بتوانید تا فواصل دورتر هم از آن استفاده کنید و نگران اختلال در سیگنال بین ریموت و اکتاکوپتر نباشید.

 معرفی DJI S1000 Spread Wings به‌عنوان یک اکتاکوپتر
معرفی DJI S1000 Spread Wings به‌عنوان یک اکتاکوپتر

 معرفی DJI S1000 Spread Wings به‌عنوان یک اکتاکوپتر

بهترین اکتاکوپتر برای فیلم‌برداران است که تا 15 دقیقه می‌تواند در هوا پرواز کند علاوه‌برآن برد 5 کیلومتری بین ریموت کنترل و اکتاکوپتر وجود دارد. توانایی آن را دارند که تا 11 کیلوگرم بار را حمل کنند. ایمنی و ثبات بالایی در پرواز دارند. بازوهای آن از نوع تاشو بوده و گیمبال برای ثبات بیشتر دارد.

Tarot X8 Folding دیگر اکتاکوپتر مشهور

مقرون‌به‌صرفه برای افرادی که در اول راه قرار دارند. دوربین آن کیفیت بالایی دارد و 15 دقیقه زمان برای پرواز در اختیار شما قرار می‌دهد. وزن آن بسیار سبک‌تر از سایر همتایان است و از جنس فیبر کربنی است که باعث مقاومت بدنه‌ی آن می‌شود. دارای دو نسخه به رنگ‌های قرمز و مشکی است و گیمبال‌های سه محوره در ساخت آن به‌کاررفته است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.