وبلاگ

هگزاکوپتر چیست ؟ معرفی کامل هگزاکوتر ها

هگزاکوپتر چیست ؟ معرفی کامل هگزاکوتر ها

مولتی روتورها یک خانواده‌ی بزرگ از محصولات پروازی هستند که چندین زیرمجموعه دارند. شاید از مشهورترین دسته از مولتی روتورها که شاید شما هم اسمش را شنیده باشید، کوادکوپترها هستند که با برتری زیاد نسبت به سایر دسته‌ها در حال حاضر پیشتازی می‌کند؛ اما دسته‌های دیگری هم وجود دارد که یکی از آن‌ها هگزاکوپترها هستند. در این مقاله شما شما خواهید فهیمد که هگزاکوپتر چیست و ما کامل به مزایا و معایب آن اشاره می کنیم و آن را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

سایما آرسی مرجعی کامل برای خرید کوادکوپتر بدون دوربین ، فروش کوادکوپتر دوربین دار و دریافت لیست بروز قیمت کوادکوپتر های کنترلی در سراسر ایران می باشد.

هگزاکوپتر چیست؟

برای نام‌گذاری این دسته از مولتی روتورها از کلمه‌ی یونانی هگزا به معنای 6 استفاده‌شده است. هگزاکوپتر یعنی کوپتری که 6 موتور دارد. آن‌ها در بین دودسته‌ی اکتاکوپترها و کوادکوپترها قرار می‌گیرند و به عبارتی یک سازش خاص بین دودسته از پهبادهای سنگین و آن‌هایی که ساختار سبک‌تری دارند، ایجاد کرده‌اند و یک پل عبور برای رسیدن به این دودسته هستند.

به‌وسیله‌ی ریموت کنترلی که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، این اجازه به او داده می‌شود که بتواند از راه دور آن را کنترل کند. برخلاف کوادکوپترها که بیشترین تقاضا را در بازار دارند، این دسته باوجود 6 موتور و 6 ملخ از ویژگی‌های متمایزتری نسبت به کوادکوپترها، برخوردارند.

مزایای هگزاکوپتر چیست ؟

این دسته از پهبادها مزایای ملموس زیادی نسبت به کوادکوپترها دارند. آن‌ها نسبت به کوادکوپترها گران‌قیمت‌تر هستند اما ویژگی‌های خاصی که دارند بیشتر از معایب آن‌ها است.

قدرت بالابر

زمانی که از دو موتور بیشتر نسبت به 4 موتور استفاده شود، به این معنی است که توان مولتی روتور برای بلند شدن 30 درصد افزایش پیداکرده است. این یک مزیت بزرگ به‌حساب می‌آید مخصوصاً زمانی که یک دوربین حرفه‌ای به آن متصل شده است.

مزایای هگزاکوپتر چیست ؟
مزایای هگزاکوپتر چیست ؟

سرعت

بدون توجه به‌اندازه هگزاکوپترها، آن‌ها این توانایی را دارند که به سرعت‌هایی برسند که کوادکوپترها با آن قابل‌مقایسه نیستند. دلیل آن این است که رانش بیشتری که موتورها ایجاد می‌کنند، پایداری بیشتری هم به وجود می‌آورد و با این خصوصیات مقاومت در برابر باد برای مولتی روتور، راحت‌تر است و می‌تواند با سرعت‌های بیشتری پرواز کند.

ثبات و پایداری هگزاکوپترها

6 روتور به‌کاررفته در هگزاکوپتر به حالت یک شش‌ضلعی بر روی آن قرارگرفته‌اند. به‌عبارتی‌دیگر در هر بازوی آن‌یک موتور قرارگرفته است و این بازوها با زاویه‌های 60 درجه نسبت به هم قرار می‌گیرند. این طراحی باعث می‌شود ثبات کوادکوپتر شما افزایش پیدا کند. اگر بخواهیم آن را با یک کوادکوپتر مقایسه کنیم، شبیه آن است که دوپایه بیشتر به یک میز اضافه کنیم. در این صورت تکان دادن آن و ناپایداری خیلی کمتر می‌شود.

همین ویژگی باعث افزایش پایداری در هگزاکوپترها می‌شود و آن‌ها را به یک گزینه‌ی عالی برای رابط بین پهبادهای حرفه‌ای و مصرف‌کننده، تبدیل می‌کند.

امکان رفتن به ارتفاعات بالاتر

هگزاکوپترها با داشتن دو موتور اضافی می‌توانند در ارتفاعات بالاتری از کوادکوپترها پرواز کنند. اگرچه این برای اکثر مردم مهم نیست زیرا کوادکوپترهای مدرن می‌توانند در ارتفاعات بالا پرواز کنند؛ اما در برخی شرایط خاص توانایی هگزاکوپترها بسیار بیشتر از کوادکوپترها خواهد بود.

افزونگی

شاید مهم‌ترین ویژگی یک هگزاکوپتر، توانایی فرود ایمن آن باشد، حتی اگر یکی از روتورها از کار بیفتد. چطور ممکن است؟ در ادامه علت پرواز کوادکوپترها و دلیل پرواز ایمن با خرابی هگزاکوپتر را مطرح می‌کنیم.

کوادروتورها طوری طراحی‌شده‌اند که به‌صورت جفت با همکار کنند تا گشتاور آن‌ها متعادل باشد. اگر هر چهار روتور آن با سرعت یکسان بچرخند، پهپاد در جای خود باقی خواهد ماند. اگر یک جفت با سرعت متفاوتی بچرخد، پهپاد خواهد چرخید. اگر موتور کوادکوپتر از کار بیفتد، توانایی خود را برای حفظ پرواز پایدار از دست خواهد داد. درنهایت پایین خواهد آمد.

ثبات و پایداری هگزاکوپترها
ثبات و پایداری هگزاکوپترها

 در مورد هگزاکوپترها این امر صحیح نیست. به‌عبارتی‌دیگر خرابی یکی از موتورها به معنای سقوط آن نیست. فلایت کنترل می‌تواند از پنج موتور باقی‌مانده برای حفظ پرواز پایدار و جلوگیری از خرابی موتور در هگزاکوپتر استفاده کند. این ویژگی برای پهپادهایی با تجهیزات دوربینی که قیمت دوربین در آن‌ها خیلی بیشتر از خود ابزار حمل‌کننده‌ی آن است، بسیار بااهمیت است.

معایب هگزاکوپتر چیست ؟

تا این جای کار ما چندین مزیت از هگزاکوپترها را مطرح کردیم؛ اما در کنار از مزیت‌ها یک سری معایب هم دارند که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

ابعاد هگزاکوپتر چیست ؟

یک هگزاکوپتر برای آن‌که از ساییده شدن پایه‌ها به همدیگر جلوگیری کند، نیاز دارد تا به بازوهای بسیار بلندی مجهز شود. علاوه‌برآن در مقایسه با کوادکوپترها که 4 پایه دارند، جای بیشتری را اشغال می‌کنند. این کار معایب خاص خودش را دارد. تا کردن چهار ملخ بسیار راحت‌تر از تا کردن 6 ملخ است و حتی در برخی موارد ممکن است غیرممکن باشد. هگزاکوپترها نمی‌توانند در فضاهای باریک پرواز کنند و حمل‌ونقل آن‌ها به دلیل فضا و ابعاد بیشتری که دارد، بسیار سخت‌تر است.

قیمت

 تنها اضافه شدن دو موتور برای آن‌که به‌سرعت و پایداری بیشتر برسید، دلیل خوبی برای انجام آن نیست. اضافه شدن دو موتور به ساختار باعث می‌شود که شما به تجهیزات و ساختارهای قوی‌تری نسبت به کوادکوپترها احتیاج داشته باشد. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود قیمت تمام‌شده‌ی آن‌ها افزایش پیدا کند. آن‌ها نیاز دارند تا فریم‌ها و فلایت کنترل‌های پیشرفته‌تری را به‌کارگیرند.

جهش قیمتی که بین هگزاکوپتر و کوادکوپتر است، خیلی کمتر از این میزان تغییر قیمت بین کوادکوپتر و اکتاکوپتر است و بنابراین یک راه‌حل میانه برای شما خواهد بود.

ابعاد هگزاکوپتر چیست ؟
ابعاد هگزاکوپتر چیست ؟

زمان پرواز

 وزن بازوهای بلند هگزاکوپتر به همراه موتورهای اضافی و سایر قطعات به‌کاررفته در آن سبب می‌شود باتری خیلی زودتر ازآنچه انتظار دارید خالی شود. پردازنده‌های مرکزی و قطعات پیشرفته انرژی الکتریکی بیشتر لازم دارند. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود باتری شما سرعت خالی شود. به‌عنوان یک پیشنهاد، سعی کنید همیشه چند باتری کمکی با خود داشته باشید تا هر زمان که لازم شد آن‌ها را عوض کنید.

استفاده از یک باتری به‌تنهایی هم زمان کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و هم این‌که تعداد دفعاتی که آن را شارژ می‌کنید، خیلی زیاد باشد. این خود می‌تواند از دلایل کاهش عمر باتری و خراب شدن سریع‌تر آن باشد.

نتیجه‌گیری

با توجه به همه‌ی مواردی که در مورد هگزاکوپترها مطرح کردیم، آن‌ها می‌توانند در حین پرواز پایداری بسیار بالایی داشته باشند و در کارهایی مانند نظارت و بازرسی و هم‌چنین نقشه‌برداری‌های هوایی و فیلم‌برداری‌ها، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

هگزاکوپترها به‌عنوان یک فصل مشترک در بین دودسته‌ی کوادکوپترها و اکتاکوپترها قرار دارند و به‌عبارتی‌دیگر خصوصیات آن‌ها به‌صورت یک میانگینی از توانایی‌های این دودسته‌ی کناری آن‌ها است.

شرکت سایما یکی از بهترین شرکت های تولید انواع کوادکوپتر و پهباد است که در چین فعالیت می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.