وبلاگ

انواع کوادکوپتر ها

انواع کوادکوپتر ها

انواع مختلفی از کوادکوپتر ها از اوایل سال 1917 وجود داشته‌اند. اگرچه آن‌ها در ابتدا، عمدتاً برای عملکرد نظامی استفاده می‌شدند، اما کوادکوپترها این روزها کاربرد بسیار بیشتر در صنعت تجارت دارند. پهبادهای حرفه‌ای می‌توانند در صنعت تجارت، عکس‌برداری هوایی، کارهای کشاورزی و بازرسی کمک می‌کنند. حتی پهبادهای میکرو به‌اندازه یک توپ پینگ پنگ وجود دارد که برای انجام جنگ‌های بیولوژیکی استفاده می‌شوند. جدیدترین شغلی که برای کوادکوپترها در نظر گرفته‌شده است، تحویل بسته است که در حال حاضر به محبوب‌ترین دلیل برای توسعه‌ی کوادکوپترها تبدیل‌شده است. در این مقاله درباه انواع کوادکوپتر ها صحبت کرده ایم تا شما را بیشتر با این نوع وسیله جالب و تفریحی آشنا کنیم که کاربردهای بیشتری نیز دارد.

انواع کوادکوپتر ها

به‌طورکلی برای کواد کوپتر ها سه دسته ی اصلی در نظر می‌گیرند که:

 دسته ی اول انواع کوادکوپتر ها

پهبادهای تفریحی است که در دسته ی سرگرمی‌ها قرار می‌گیرند. این دسته از کوادکوپترها تنها جنبه‌ی تفریحی داشته و برای افراد و کودکانی مناسب است که دوست دارند، پرواز را تجربه کنند. محدوده‌ی قیمتی این دسته در حد کمتر از 5 میلیون است. چون قیمت آن‌ها پایین است، هر فردی می‌تواند بنا به نیاز و خواسته‌ی خود آن را تهیه کند.

دسته ی دوم انواع کوادکوپتر ها

این دسته به نوع نیمه‌حرفه‌ای شناخته‌شده‌اند. این دسته از کوادکوپترها توانایی‌هایی بیشتر از دسته ی اسباب‌بازی‌ها دارند و می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند. نکته‌ی قابل‌توجه در مورد آن‌ها این است که دوربین ندارند. البته در برخی از ابعاد آن می‌توان دوربین نصب کرد اما این دوربین‌ها کیفیتی در حد دوربین‌های دسته ی حرفه‌ای ندارند. این دسته از کوادکوپتر ها قیمت بیشتری دارند اما به 20 میلیون تومان نمی‌رسند. از قابلیت‌هایی که این دسته از کوادکوپتر ها دارند، می‌توان به سیستم موقعیت‌یابی یا GPS اشاره کرد که در هنگام مسیریابی کوادکوپتر برای حرکت به سمت خانه، بسیار کمک‌کننده است. این دسته از کوادکوپتر ها را هم می‌توان برای تفریح و هم برای افرادی که نیازمند یک محدوده‌ی قیمتی نه‌چندان بالا باشند، به کار برد.

دسته ی سوم انواع کوادکوپتر ها

 دسته ی سوم به‌عنوان کوادکوپترهای حرفه‌ای شناخته‌شده‌اند که به دلیل محبوبیت زیادی که دارند، آن‌ها را تحت عنوان هلی شات می‌شناسند. بیشتری کاربرد آن‌ها برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری است. دوربین‌های باکیفیت بالا و گیمبال های کنترل‌کننده که باعث می‌شوند لرزش از تصاویر حذف شوند، باعث می‌شوند کفیت وضوح تصاویر شما به حدی بالا باشد که بیننده تفاوت واقعیت از عکس را تشخیص ندهد.

این دسته از کوادکوپترها را این روزها می‌توانید در تنوع مدل‌های مختلف در بازار پیدا کنید. بسته به این‌که چه قابلیت‌هایی دارند و چند ویژگی کاربردی دیگر برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است، قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت.

انواع کوادکوپتر ها
انواع کوادکوپتر ها

انواع کوادکوپترهای حرفه‌ای

کوادکوپترهای حرفه‌ ای یا همان هلی شات ها با توجه به نیازی که این روزها برای حضور آن‌ها در کارهای مختلف و در بخش‌های مختلف، احساس می‌شود، در انواع و اقسام خاص طراحی و ساخته می‌شوند. برای آن‌که بتوانیم آن‌ها را بهتر بشناسیم، در دسته‌بندی‌های مختلفی آن‌ها بررسی می‌کنیم.

مولتی روتورها دسته ی اول کوادکوپترهای حرفه‌ای

این دسته از هلی شات ها دارای چندین روتور و ملخ‌های متعدد هستند. مختص این کار طراحی‌شده‌اند که به‌صورت عمودی برخیزند و به‌صورت عمودی هم فرود بیایند. ملخی‌ها کار به پرواز درآوردن کوادکوپتر را دارند. روتور ها هم بخشی هستند که کار چرخش ملخی‌ها را انجام می‌دهند. هلی‌کوپتر‌ها تنها یک روتور دارند و کوادکوپترها دارای چند روتور هستند. معمولاً 4، 6 و 8 روتور در کوادکوپترها به کار می‌رود.

هدف از داشتن بیش از یک روتور کمک به کنترل بهتر موقعیت پهباد در آسمان است. قدرت مانور دهی یکی کوادکوپتر 8 روتوره بسیار بیشتر از نوع 4 روتوره است؛ اما یادگیری کنترل نوع 8 روتوره قطعاً پیچیده‌تر و سخت‌تر از نوع 4 روتوره خواهد بود. کوادکوپترهایی که روتورهای زیادی داشته باشند ممکن است ازنظر سرعت و مدت‌زمان پرواز محدود شوند زیرا به‌اندازه سایر کوادکوپترها کارآمد نیستند. برخی از کوادکوپترهای مولتی روتوره تنها 20 دقیقه زمان برای پرواز دارند پیش از آنکه لازم باشد آن‌ها را دوباره شارژ کنید.

کوادکوپتر با بال ثابت

این دسته از کوادکوپترهای حرفه‌ای برخلاف نوعی که به‌صورت عمودی به هوا برمی‌خاستند و از روتور برای بلند شدن استفاده می‌کنند. این دسته از کوادکوپترها دارای یک بال بلند در دو طرف بدن خود هستند و برای آن‌که بتوانند از زمین بلند شوند، یک باند فرودگاهی نیاز دارند. همچنین به دلیل این‌که توانایی شناور ماند در هوا را ندارند، در هنگام فرود با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو هستند.

گاهی از این دسته باری نظارت استفاده می‌کنند اما معمولاً برای کارهایی مانند عکس‌برداری هوایی از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ زیرا دارای پایداری کم در پرواز هستند و نمی‌توانند آن کیفیتی که مدنظر شما برای عکس‌ها است را در اختیار شما قرار دهد.

از مزیت‌هایی که این دسته از کوادکوپترها دارند، این است که 16 ساعت می‌توانند در هوا پرواز کنند و بعدازاین مدت طولانی نیازمند شارژ مجدد نیستند مگر آن‌که تجهیزات الکترونیکی دیگری به آن وصل شده باشد.

انواع کوادکوپتر ها
انواع کوادکوپتر ها

پهبادهای تک روتوره

این دسته از کوادکوپترها را به‌عنوان ابتدایی‌ترین انواع پهباد می‌شناسند. تنها از یک روتور استفاده می‌کنند. نیروی رانشی که این کوادکوپترها ایجاد می‌کنند، نسبت به دیگر همتایان آن کمتر است. برای زمانی که می‌خواهید پروازهای طولانی‌تری را انجام دهید، این دسته از کوادکوپترها مناسب هستند. این دسته از کوادکوپترها اغلب از پایداری کمی برخوردار هستند و هر زمان که از آن‌ها به استفاده کنید، نسبت به چند روتوره ها تعادل کمتری دارند و به دشواری کنترل می‌شوند.

پهبادهای کوچک ریز ترین دسته انواع کوادکوپتر ها

این کوادکوپترها ابعاد خیلی کوچکی دارند و هزینه‌ی تمام‌شده برای ساخت آن‌ها نسبت به سایر کوادکوپترها کمتر است و شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را تهیه کنید. کلمه‌ی کوچک در اینجا به معنای این است که بین 20 تا 80 اینچ طول دارد. از نوع تفریحی بوده و عملکرد آن‌چنان قوی ندارند. بسیار سبک هستند ولی بااین‌وجود برای شروع به دلیل قیمت پایین‌تر، گزینه‌ی مناسبی هستند.

دسته‌بندی‌های دیگری هم برای کوادکوپتر ها در نظر گرفته‌اند که بر اساس برخی از قابلیت‌های این کوادکوپترهاست

کوادکوپترهای دوربین دار

در دسته‌بندی دیگری که برای کوادکوپترهای در نظر می‌گیرند، آن‌ها را بر اساس مجهز بودن به دوربین یا عدم دسترس به دوربین، طبقه‌بندی می‌کنند. کوادکوپتر های دوربین دار به دلیل همین توانایی در امکان فیلم‌برداری و عکس‌برداری، بسیار محبوب هستند. از این دسته از کوادکوپترهای می‌توان برای مصارف نظامی، نقشه‌برداری، فیلم‌برداری و … استفاده کرد. این مزیت‌ها همگی ناشی از حضور دوربین در طراحی کوادکوپتر است.

کوادکوپتر های بدون دوربین

 دوربین‌های پهباد یک مزیت بسیار بزرگ برای آن به‌حساب می‌آیند. اگر دوربین از ساختار کوادکوپتر حذف شود، آن‌ها را در دسته‌بندی دیگری جای می‌دهند. این دسته از کوادکوپترها برای افرادی مناسب است که ازنظر توانایی در سطح مبتدی هستند و هنوز به‌قدر کافی در کنترل پهباد، مهارت کسب نکرده‌اند. به دلیل آن‌که این دسته از کوادکوپترها دارای دوربین نیستند، در ابعاد مختلفی طراحی می‌شوند. همین ابعاد کوچک هم باعث می‌شود محدوده‌ی قیمتی آن بسیار متفاوت باشد و بودجه‌های خیلی کم هم می‌تواند پاسخگوی خرید شما باشد. برخی از مدل‌های کوادکوپتر های بدون دوربین آن‌چنان کوچک هستند که نمی‌توان بر روی ان دوربین وصل کرد؛ اما در ابعاد بزرگ‌تر می‌تواند به‌دلخواه دوربین هم قرار داد و فیلم‌برداری کرد یا عکس گرفت.

کوادکوپترهای مجهز به قابلیت FPV
کوادکوپترهای مجهز به قابلیت FPV

کوادکوپترهای مجهز به قابلیت FPV

قابلیت FPV که مخفف کلمه‌ی دید اول‌شخص است، به شما این اجازه را می‌دهد که تصاویر را از دید اول‌شخص بررسی کنید. این قابلیت از طریق استفاده از عینک مخصوص برای دید، امکان‌پذیر است. با استفاده از اینترنت پرسرعتی که به پهباد و عینک متصل است، با کمترین تأخیر، می‌توانید تصاویر و عکس‌ها را مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

دسته‌بندی‌هایی که برای کوادکوپترها در نظر گرفته می‌شوند، بر اساس معیارهای مختلفی انجام می‌شود. شما باید هدف خود را از خرید پهباد مشخص کنید و سپس شروع به انجام تحقیق در مورد نوعی که مدنظرتان است بکنید. این دسته‌بندی‌ها تا حدی می‌توانند کمک‌کننده باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.