وبلاگ

تعمیر کوادکوپتر

تعمیر کوادکوپتر

کوادکوپتر ها از جدیدترین محصولات پروازی هستند که اخیراً هم بسیار محبوب شده‌اند. چه شما یک فرد مبتدی باشید یا یک خلبان باتجربه کوادکوپترها، باید بدانید که این پرنده‌های کوچک بدون سرنشین اغلب سقوط می‌کنند. دلایل زیادی برای سقوط یک کوادکوپتر و نحوه‌ی تعمیر آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم راه‌های تعمیر کوادکوپتر را به شما آموزش دهیم

تمام کوادکوپتر ها مثل کوادکوپتر های دوربین دار ، کوادکوپتر های بدون دوربین و کوادکوپتر های کنترلی قابل تعمیر هسند.

داشتن برخی مهارت‌های اولیه در مورد نحوه‌ی تعمیر پهباد ضروری است. نمی‌توان انتظار داشت که همه‌ی افراد بتوانند از پس تعمیر یک وسیله‌ی الکترونیکی پیچیده مانند کوادکوپتر بربیایند. به همین منظور می‌خواهیم برخی نکات اولیه که کمک‌کننده در امر تعمیر کوادکوپتر است را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید یک سری نکات اولیه را یاد بگیرید. اگر آسیب‌های وارده به کوادکوپتر کم باشد، این روش‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد ولی برای آسیب‌های جدی بهتر است به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

اصلی‌ترین قطعات به‌منظور تعمیر کوادکوپتر

پیش از آن‌که از بحث تعمیر کوادکوپتر سر دربیاوریم، باید در مورد برخی از مهم‌ترین قطعات آن آگاهی داشته باشیم. برای مثال موتورهای یک کوادکوپتر مهم‌ترین بخش آن هستند که تعداد آن‌ها در هر کوادکوپتر 4 تا است. برای هر ملخ یک موتور قرار داده‌شده است. ملخ‌ها دسته‌ی دوم از قطعات مهم که با سرعت بسیار بالایی می‌چرخند و نیروی رانشی لازم جهت حرکت رو به بالای کوادکوپتر را تأمین می‌کنند. همانند موتورها این ملخ‌ها هم در دو جهت عکس هم می‌چرخند.

اصلی‌ترین قطعات به‌منظور تعمیر کوادکوپتر
اصلی‌ترین قطعات به‌منظور تعمیر کوادکوپتر

GPS

دیگر بخش مهم کوادکوپتر است که با ماهواره‌های فضایی ارتباط می‌گیرد و برای موقعیت‌یابی از آن‌ها استفاده می‌کند. به حفظ ثبات در پرواز کوادکوپتر کمک می‌کند. در یافتن پهبادهای گم‌شده استفاده از این قطعه بسیار کمک‌کننده است.

فلایت کنترل‌ها

به‌عنوان مغز کوادکوپتر هستند و اطلاعات را از بخش‌هایی مانند جی‌پی‌اس، حسگرها و سایر اجزای کوادکوپتر جمع‌آوری می‌کنند و آن‌ها را به کنترل‌کننده سرعت الکترونیکی که سرعت موتور را کنترل می‌کند، انتقال می‌دهد. کنترل‌کننده سرعت الکترونیکی یا همان ESC دستگاهی است که سرعت موتور را بر اساس دستوراتی که از فلایت کنترل می‌گیرد، کنترل می‌کند.

آنتن‌ها

 وسایلی هستند که به کوادکوپتر کمک می‌کنند تا با ریموت کنترل ارتباط رفت و برگشتی داشته باشد. کوادکوپترها را می‌توان از طریق بلوتوث، وای‌فای و … به ریموت وصل کرد.

پیشگیری بهتر از تعمیر کوادکوپتر است
پیشگیری بهتر از تعمیر کوادکوپتر است

پیشگیری بهتر از تعمیر کوادکوپتر است

جلوگیری از خراب شدن کوادکوپتر به نظر راه بهتری نسبت به تعمیر کوادکوپترهاست. برای آن‌که بتوانید قبل از خرابی کوادکوپتر یک سری کارها را انجام دهید، در اینجا چند مورد را برای شما معرفی می‌کنیم.

کوادکوپتر خود را برای جلوگیری از تعمیر کوادکوپتر بازرسی کنید

پیش از آن‌که پرواز را شروع کنید، بهتر است بررسی کنید که آیا هر قسمت از کوادکوپتر همان‌طور که قرار است عمل می‌کند یا خیر. اگر باتری متورم است، ترک‌خوردگی مشاهده می‌کنید، اتصالات شل هستند، همه‌ی این‌ها کمک می‌کند تا پرواز ایمن‌تری داشته باشید و نیازی به تعمیر کوادکوپتر نباشد.

 ملخ‌ها را بازرسی کنید و از عملکرد درستشان اطمینان خاطر پیدا کنید. به‌طور میانگین ملخی‌ها را باید هر 200 پرواز یک‌بار تعویض کنید؛ اما اگر ترک‌خوردگی‌هایی را در سطح آن‌ها در طی چند پرواز مشاهده کردید، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید.

ملخی‌ها معمولاً اولین بخش از کوادکوپتر هستند که در صورت برخورد با یک مانع، آسیب می‌بینند. اگر در کوادکوپترتان از محافظ ملخ‌ها استفاده کنید، کمک بهتری به آن می‌کند و باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود و درنتیجه تعمیر کوادکوپتر در بازه‌های زمانی بلندتری لازم است.

کوادکوپتر را تمیز کنید تا به تعمیر کوادکوپتر احتیاج پیدا نکنید

سعی کنید اتصالات سیم‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ‌یک از آن‌ها شل نشده باشند و یا آسیبی ندیده باشند. آسیب در سیم‌کشی هرچقدر هم جزئی باشد باعث سقوط کوادکوپتر است.

اگر کوادکوپتر شما در یک محیط کثیف پرواز کرده است، ممکن است این کثیفی بر روی عدسی‌ها و بدنه و حتی حسگرهای آن جمع شود و در برخی موارد اختلال ایجاد کند. یک راه‌حل مناسب برای آن‌که در حین فرود گردوخاک بر روی بخش‌های کوادکوپتر ننشیند این است که یک سکوی فرود در نظر بگیرید. بدنه‌ی کوادکوپتر را می‌توانید با پارچه‌های نرم تمیز کنید. به یاد داشته باشید حس‌گرها را با یک دمنده‌ی قوی هوا تمیز کنید.

دلایل سقوط یک کوادکوپتر که به تعمیر کوادکوپتر می‌انجامد چیست؟
دلایل سقوط یک کوادکوپتر که به تعمیر کوادکوپتر می‌انجامد چیست؟

دلایل سقوط یک کوادکوپتر که به تعمیر کوادکوپتر می‌انجامد چیست؟

دو دلیل اصلی که ممکن است باعث سقوط کوادکوپتر شوند به‌این‌ترتیب است: خطای خلبان و نقص فنی. با تعمیر کوادکوپتر و نگهداری منظم آن از برخی خرابی‌های مکانیکی می‌توان جلوگیری کرد. با کسب مهارت‌ها و آموزش‌های مناسب هم می‌توانید از خطاهای ناشی از تازه‌کار بودن خلبان جلوگیری کنید. پروازهای خیلی دور که آنتن دهی ریموت را با مشکل مواجه کند، از دلایلی است که باعث سقوط کوادکوپتر می‌شود.

عدم دسترسی به GPS

پرواز در مکان‌هایی که بسته است کمی خطرناک است زیرا کوادکوپتر برای این‌چنین فضاهایی طراحی نشده است. اگرچه سعی شده این کمبود با سیستم‌های موقعیت‌یابی جریان نوری، جبران شود اما همچنان پرواز در این مکان‌ها ممکن است به سقوط کوادکوپتر بینجامد.

آب‌وهوای بد

دیگر عاملی است که می‌تواند در سقوط کوادکوپتر نقش داشته باشد. در شرایط جوی بد باتری‌ها سریع‌تر خالی می‌شوند و عملکرد کوادکوپتر با مشکل مواجه می‌شود. باران و برف هم می‌توانند در این خرابی ایفای نقش کنند.

تعمیر کوادکوپتر

باوجود همه‌ی نکاتی که در بالا مطرح شد، بازهم سقوط در کمین کوادکوپترها است. در این شرایط چاره‌ی کار چیست؟ در ادامه به برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای کوادکوپتر رخ می‌دهد و شما می‌توانید خودتان کار تعمیر کوادکوپتر را به سرانجام برسانید را بررسی کرده‌ایم.

نکته‌ای که همواره در ذهن داشته باشید این است که در حین تعمیر همیشه کوادکوپتر را خاموش کنید. زمانی که می‌خواهید عیب‌ها را بررسی کنید و بخش‌های آسیب‌دیده را شناسایی کنید می‌توانید آن را روشن کنید اما مجدد کوادکوپتر را خاموش کنید.

در مورد اینکه آیا صلاحیت تعمیر کوادکوپتر را دارید یا خیر، اطمینان حاصل کنید. توجه کنید که اگر تعمیر کوادکوپتر را به‌درستی انجام ندهید و آسیب بیشتری به آن وارد کنید، گارانتی و تعمیرات رایگان پس از فروش را برای کوادکوپتر خود لغو خواهید کرد.

ملخ‌ها و نقش آن ها در منجر شدن به تعمیر کوادکوپتر

اگر متوجه عیب در ملخ‌ها شدید، مثلاً ترک‌خوردگی داشتند و یا خمیدگی در آن‌ها به وجود آمده است، باید آن‌ها را عوض کندی. کوادکوپتر را بر روی یک سطح صاف قرار دهید و با دقت نحوه‌ی چرخش ملخ‌ها را بررسی کنید. اگر برخی از آن‌ها کج به نظر برسند، به‌راحتی می‌توانید این خمش جزئی را صاف کنید؛ اما اگر خمش زیاد بود احتیاج به تعویض آن‌ها است. برداشتن ملخ‌ها کار سختی نیست و تنها کافی است با یک پیچ‌گوشتی، ملخی را جدا کرده و یک نو را جایگزین گنید.

اگر بعد از نصب ملخی‌ها به‌منظور تعمیر کوادکوپتر، مشاهده کردید که در حال بلند شدن از زمین است، باید توجه کنید که ملخی را به موتور مناسب وصل نکرده‌اید. در صورت نصب درست ملخی به موتور مناسب خود، به‌صورت دوبه‌دو برخلاف جهت هم می‌چرخند و اثر هم را خنثی می‌کنند.

موتورها

اگر بعد از روشن کردن کوادکوپتر، مشاهده کردید که یکی از ملخی‌ها نمی‌چرخد، بدانید که یکی از موتورها کار نمی‌کند. همانند ملخ‌ها، موتورها را هم هرچند وقت یک‌بار باید عوض کنید.

سیم‌های متصل به موتور را بررسی کنید زیرا خیلی زودتر ازآنچه که انتظار دارید، دچار فرسودگی می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض موتورها سعی کنید از اینترنت استفاده کنید و فیلم‌های آموزشی مربوط به آن را مشاهده کنید تا در کار تعمیر کوادکوپتر به مشکل برنخورید.

موتورها
موتورها

کوادکوپتر صداهای عجیبی تولید می‌کند

اگر پیج‌هایی ملخی‌ها آسیب ببینند و یا خم شوند، در حین چرخش صداهای عجیبی از خود منتشر می‌کنند. با قرار دادن کوادکوپتر در یک سطح صاف خم شدن پیچ‌ها را بررسی کنید. اگر هم صدایی که می‌شنوید از موتورهاست، محفظه‌ی موتور را باز کنید و ببینید که آیا موتور نیاز به تعویض دارد یا خیر

عدم ارتباط بین کوادکوپتر و ریموت کنترل

زمانی که نتوانید از ریموت کنترل برای هدایت کوادکوپتر استفاده کنید، ممکن است دو دلیل داشته باشد. دلیل اول این است که باتری‌های ریموت کنترل تمام‌شده است و تعمیر کوادکوپتر در اینجا تنها با شارژ کردن باتری‌های ریموت به اتمام رسیده است.

دلیل دوم این است که هنگام اتصال کوادکوپتر به ریموت، برخی کارها را یادتان رفته انجام دهید. روند اتصال بین این دو را از اول انجام دهید تا عیب رفع شود.

کوادکوپتر پرواز می‌کند اما به‌صورت نامنظم و ناپایدار

ممکن است این دلیل بر اثر یک خطای کالیبراسیون رخ دهد. برای حفظ ثبات کوادکوپتر، ژیروسکوپ و شتاب سنج به شما کمک می‌کند. اگر کوادکوپتر به یک‌جهت بیشتر از جهت‌های دیگر حرکت می‌کند با استفاده از این دو سیستم، کار تعمیر کوادکوپتر را انجام دهید.

نتیجه‌گیری

موارد مطرح‌شده در مقاله شامل برخی دلایل رخداد سقوط یک کوادکوپتر بود و در ادامه به معرفی روش‌های تعمیر کوادکوپتر و اجزای آن پرداختیم. اگر بخش‌های دیگری از کوادکوپتر به‌جز موارد بالا دچار آسیب‌دیدگی شد، تاحدامکان سعی کنید خودتان دست به آچار نشوید و به یک متخصص مراجعه کنید. اتفاقاتی مانند افتادن کوادکوپتر در آب و خراب شدن برد اصلی یا همان پردازنده‌ی مرکزی، کاری است که از دست شما برنمی‌آید و حتماً از راهنمایی افراد کمک بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.