وبلاگ

راهنمای جامع اخذ مجوز کوادکوپتر و ثبت پلاک کوادکوپتر

راهنمای جامع اخذ مجوز کوادکوپتر و ثبت پلاک کوادکوپتر

در هر کشور بنا بر مسائل امنیتی وقتی قرار است یک وسیله­ای به پرواز دربیاید. باید مجوزهای لازم برای به پرواز درآوردن آن داشته باشیم. هنگامی‌که می­خواهیم با یک وسیله نقلیه رانندگی کنیم باید گواهی‌نامه لازم را داشته باشیم. برای پهباد یا کوادکوپتر نیز باید مجوز پرواز آن را داشته باشیم. در این مقاله درباره اخذ مجوز کوادکوپتر و ثبت پلاک کوادکوپتر بیشتر توضیح خواهیم داد.

سایما آرسی مرجعی عالی برای خرید کوادکوپتر دوربین دار و فروش کوادکوپتر بدون دوربین در ایران است. لیست قیمت کوادکوپتر حرفه ای که در سایما آرسی مشاهده می کنید همه بروز و جدید هستند.

چرا باید برای ثبت پلاک کوادکوپتر اقدام کنیم؟

امروزه استفاده از پهباد و کوادکوپتر فراگیر شده است؛ و به معنای وسیله‌ای که از دور قابل هدایت است.

پهپادها به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته از آن‌ها کاملاً خودران و نیازی به دخالت انسان ندارند. دسته دیگری توسط خلبان و به‌صورت مستقیم از طریق نمایشگر هدایت می‌شود.

انواع پهباد و کوادکوپتر

پهباد ها به سه دسته هابی، دوربین‌دار و مسابقه‌ای تقسیم‌شده‌اند. در مرحله آموزش به‌منظور تجربه و کسب مهارت از پهپادهای شبیه اسباب‌بازی استفاده می‌شوند. تا به مهارت‌های کافی برای استفاده از مدل‌های پیشرفته‌تر دست یابند.

فیلم‌برداری یا تصویربرداری با دسته دوم، سبب شده با استفاده از این وسیله از ارتفاعات و صحنه‌های مختلف به‌آسانی انجام شود. امروزه در بسیاری از مراسمت برای فیلم‌برداری و عکاسی از این وسیله استفاده می‌شود؛ که یک امتیاز به‌حساب می‌آید.

پهپادهای مسابقه‌ای برای عاشقان سرعت به‌منظور تجربه یک لذت هیجان‌انگیز به شخص از آن استفاده می‌شود.

چرا باید برای ثبت پلاک کوادکوپتر اقدام کنیم؟
چرا باید برای ثبت پلاک کوادکوپتر اقدام کنیم؟

اجزای تشکیل‌دهنده پهباد

اجزای تشکیل‌دهنده پهباد ها شامل واپایشگر اصلی، دریافت‌کننده، موتورها، ESC و… که هرکدام سازوکار خود رادارند.

قوانین لازم برای به پرواز درآوردن پهباد و اخذ مجوز کوادکوپتر

قبل از به درآوردن پهباد یا کوادکوپتر در آسمان، لازم است قوانین مختص به آن را رعایت کنیم. قوانین مربوط پهباد عبارت‌اند از:

دسته اول شامل شرایط جوی و محیطی است

شرایط جوی عبارت است نور، دما، ارتفاع منطقه و باد و … است. باید بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب آفتاب به دلیل مه و غبار شدید تا پرواز قابل انجام باشد. دمای مجاز برای پرواز معمولاً

 درجه و ارتفاع آن بسته به محدودیت نیروهای پیش‌ران و آئرودینامیک پرنده باید توجه کرد. یکی دیگر از محدودیت‌های پروازی به هوای مرطوب و بارندگی در آن منطقه برمی‌گردد. پرواز در هنگام بارش باران و برف با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد. پرواز در ابرها، تندبادها، گردبادها، آتش‌سوزی، طوفان و رعدوبرق ممکن نیست.

دسته دوم مربوط به شاخص وزن و سرعت پهباد است

وزن وسیله پرواز از دیگر شرایط تعین کننده پرواز است؛ که نیاز به مجوز دارد و بسته به میزان وزن آن، اگر وزن وسیله کمتر از یک کیلوگرم و ده کیلو باشد نیازی به مجوز ندارد. برای نوع دیگری که رادیو کنترلی و وزن بالاتری دارند نیاز به مجوز نیست اما سایر پهپادهای با این وزن نیاز به اخذ مجوز است.

پهپادهایی که سرعت کمتر از 40 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند نیازی به مجوز ندارند. برای سرعت‌های بیشتر از 150 کیلومتر بر ساعت نیاز به مجوز است. برای سرعت‌های بالای 300 کیلومتر باید مجوز نظامی داشته باشیم.

دسته سوم مربوط به محدودیت‌های جغرافیایی همچون اماکن نظامی و فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و … است. این اماکن بنا به دلایل امنیتی، سلامتی و … هرگونه تصویربرداری و پرواز بر روی این اماکن ممنوع می‌باشد.

بررسی های لازم برای گرفتن مجوز کوادکوپتر
بررسی های لازم برای گرفتن مجوز کوادکوپتر

بررسی های لازم برای گرفتن مجوز کوادکوپتر

هنگامی‌که ما یک وسیله نقلیه خریداری می‌کنیم برای استفاده از آن باید مجوزهای لازم برای استفاده از آن را داشته باشیم. اولین مجوز برای فرد استفاده‌کننده از آن است. دومین مجوز برای وسیله‌ای است که از آن استفاده می‌شود. هنگامی‌که قرار است یک پهباد به پرواز دربیاید. به دلایل امنیتی برای استفاده از پهباد باید مشخصات آن و مشخصات مالک آن را که از چه فروشگاه یا سازمانی خریداری‌شده است را ثبت کنیم.

مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز کوادکوپتر

قبل از خرید پهباد یا کوادکوپتر نیاز به یک سری مدارک داریم. اولین مدرک، رسید خرید پهباد یا کوادکوپتر است. دومین مدرک موردنیاز گواهی شرکت در دوره‌های مقررات هوایی کشور است. بحث ساماندهی پرنده‌های بدون سرنشین امروزه توسط سازمان هواپیمایی کشور که یک سازمان بالادستی به‌حساب می‌آید انجام می‌گیرد؛ و کارگروه‌های ثبت و پلاک و مجوز برای پهپادها تضعیف‌شده‌اند.

دوره‌های مقررات هوایی قبلاً توسط کارگروه‌هایی انجام می‌شد. در این دوره یک دید کلی درباره مسائل سیاسی، امنیتی و … به آموزنده این دوره خواهد داد. بعد از پایان هر دوره یک گواهی به او داده می‌شود که برای دریافت مجوز و پلاک لازم و ضروری است.

بعد از دریافت مدارک شناسایی یک گواهی سوءپیشینه برای سازنده یا شرکت پهباد موردنظر صادر می‌شود. بعدازاین مرحله یک سری برگه‌هایی به متقاضی داده می‌شود تا پر کند. بعد از تکمیل فرایند پر کردن فرم، فرم مربوطه را امضاء نموده و بعدازآن تمام مسئولیت‌های پهباد یا کوادکوپتر به عهده خریدار می‌باشد.

بعد از جمع‌آوری مدارک موردنیاز توسط کارگروه پهپادی یا پروازی یا سازمان هواپیمایی کشور، این مدارک در سایت سازمان مربوطه ثبت می‌شود. بعد از زمان مشخص که توسط سازمان هواپیمایی یا کارگروه پرواز اعلام می‌شود یک پلاک که مانند پلاک خودرو بوده و حالت برچسب مانند دارد که بر روی پهباد یا کوادکوپتر چسبانده می‌شود. علاوه بر این مدارک و پلاک یک کارت رسمی از طرف سازمان برای شما صادر می‌شود که تمامی مشخصات پهباد یا کوادکوپتر و مالک آن به همراه تمامی جزئیات در آن آمده است و این کارت به‌عنوان سند و پلاک برای پهباد ما است که باید در حفظ و نگهداری آن کاملاً دقت نمود.

دریافت مجوز برای پهباد و کوادکوپتر

بعد از ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی و دریافت گواهی پرواز با پهباد یا کوادکوپتر نوبت به دریافت مجوز پرواز می‌رسد. در هر شهر یا منطقه‌ای که می‌خواهیم عملیات پرواز انجام دهیم باید به مراکز فرمانداری آن شهر مراجعه کرد و برای دریافت اخذ مجوز پرواز برای پروژه موردنظر درخواست بدید. باید مدارک مربوط به پرواز مثل گواهی خلبانی، پلاک پهباد یا کوادکوپتر و مشخصات پروژه و نوع پروژه‌ای که می‌خواهید انجام دهید را به‌صورت کامل و جامع ضمیمه هم کرده و به فرمانداری شهرستان خود رفته و درخواست مجوز می‌کنید.

بعد از مدت‌زمان و بعد از برگزاری جلسه که از طرف فرمانداری اعلام می­شود. بررسی‌های لازم در مورد پرونده شما و … انجام می­گیرد. اگر ازلحاظ سوءپیشینه و این مشکل خاصی نباشد و منطقه‌ای که قرار است پرواز در آن انجام شود موردی نداشته باشد به شما مجوز پرواز داده می­شود و شما می‌توانید در زمان مشخص رفته و کار با پهباد خود را انجام دهید. وقتی‌که تعداد پروازهای شما بیشتر شوند برای دریافت مجوز کار راحت‌تر خواهد بود.

دریافت مجوز برای پهباد و کوادکوپتر
دریافت مجوز برای پهباد و کوادکوپتر

مجوز لازم برای مناطق امنیتی

برای پرواز در مناطق امنیتی نظیر پالایشگاه‌ها، مناطق نظامی و امنیتی علاوه بر فرمانداری و شورای تأمین باید مجوز توسط حراست آن سازمان نیز تائید گردد. این نکته را در نظر داشته باشید که هرچقدر محل کار از شهر دور شود. شما می‌توانید بجای رفتن به فرمانداری سراغ بخشداری‌ها و دهیاری‌ها برویم.

نتیجه‌گیری

به یاد داشته باشید که برای پرواز با پهباد یا کوادکوپتر باید مسائل امنیتی را رعایت کنید و با ارگان‌های دولتی مرتبط همکاری‌های لازم را داشته باشید. قبل از تمامی موارد موردنظر باید برای اخذ مجوز و ثبت پلاک کوادکوپتر خود اقدام کرده باشید.

در نظر داشته باشید چنانچه نسبت به گرفتن مجوز کوادکوپتر و ثبت پلاک کوادکوپتر خو اقدام نکرده باشید نمی توانید در مناطقی مثل : مناطق نظامی، سیاسی، مذهبی، دولتی و مسکونی از کوادکوپتر خود استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.