وبلاگ

گریدبندی کوادکوپترها

گریدبندی کوادکوپترها

تا مدت‌ها تصور بر این بود که تنها دوطبقه بندی اصلی برای کوادکوپتر ها وجود دارد: دسته‌ی اول هواپیماهای بدون سرنشین درجه سرگرمی یا همان تفریحی‌ها و دسته‌ی دوم مدل‌های مخصوص عکاسی که درجه حرفه‌ای به‌حساب می‌آمدند. در این مقاله ما درباره گریدبندی کوادکوپترها بیشتر صحبت می کنیم و به شما کامل درباره این موضوع توضیح خواهیم داد. اگر به دنبال خرید کوادکوپتر دوربین دار یا خرید کوادکوپتر حرفه ای هستید می توانید برای خرید کوادکوپتر کنترلی مورد علاقه خود از محصولات سایت ما دیدن فرمایید.

اما بعدها نتیجه بر این شد که دسته‌ی سومی از کوادکوپترها وجود دارد که به مدل‌های اسباب‌بازی معروف هستند. این نوع تفکیک بندی منطقی به نظر می‌رسد. در این مقاله قصد داریم گریدهای مختلفی که برای کوادکوپترها در نظر می‌گیرند را بررسی کنیم تا راهنمایی شود برای افرادی که قصد خرید کوادکوپتر را دارند. گریدها به‌صورت مستقیم با طبقه‌بندی که مطرح شد در ارتباط هستند و باید هنگام خرید آن را در نظر گرفت.

به دلیل تنوع بالایی که در ساخت و طراحی کوادکوپترهای وجود دارد، همیشه این امکان هست که افرادی سعی کنند گریدهای پایین از کوادکوپترها را تحت عنوان کوادکوپتر ارزان‌قیمت به بازار و کاربران معرفی کنند و از این طریق به مشتریان خود بیفزایند.

معنی کلمه گرید چیست؟

گرید یا به انگلیسی” Grade ” در لغت به معنای سطح و رتبه‌بندی ازنظر کیفیت است. درواقع این کلمه به این موضوع اشاره می‌کند که برای هر عملی که انجام می‌گیرد و یا هر محصولی که در بازار عرضه می‌شود، سطح‌های مختلف ازنظر کیفیت وجود دارد و بر همین اساس آن‌ها را گرید بندی می‌کنند. گریدهای مختلف مطمئناً ازلحاظ قیمتی تفاوت‌های مختلفی خواهند داشت و همین تفاوت قیمتی گاهی باعث سردرگمی خریدار می‌شود که چرا یک کالای خاص با دو قیمت متفاوت به فروش می‌رسد؟ دلیل آن مشخص است. دو کالا شاید در ظاهر به یک‌شکل باشند و تفاوت آن‌چنانی نداشته باشند؛ اما زمانی که بحث عملکرد و قدرت به میان آید، این تفاوت قیمتی خود را نشان خواهد داد.

گریدبندی کوادکوپترها
گریدبندی کوادکوپترها

علت اهمیت آگاهی نسبت به گرید بندی محصولات مختلف چیست؟

زمانی که یک محصول در بازار به فروش خوبی برسد و تقاضا برای عرضه‌ی آن بالا رود، در کیفیت‌های مختلفی آن را تولید خواهند کرد. این نیاز روزافزون به یک کالای خاص باعث می‌شود که شرکت‌ها و سازنده‌های مختلفی اقدام به تولید کنند. تولید بالای یک محصول همیشه نتایج خوبی را نخواهد داشت و گاهی با افت کیفیت نتایج روبه‌رو می‌شود. به همین دلیل لازم است که در مورد کالایی که خریداری می‌کنید، پیش از خرید از گرید و کیفیت آن مطلع باشید تا بتوانید بر اساس نیاز و اهمیتی که برای شما دارد، بهترین را در نوع خود، تهیه کنید.

گریدبندی در کوادکوپترها از چه زمانی شروع شد؟

زمانی که کوادکوپترها در ابتدای مسیر بودند، تنها برخی شرکت‌های خاص، اقدام به تولید آن می‌کردند و چون تعداد محصول تولیدی آن‌چنان بالا نبود، به کیفیت نتایج بسیار اهمیت داده می‌شد. با گسترش و محبوبیت کوادکوپتر در جامعه، میزان تقاضا برای آن، آن‌چنان بالا رفت که هر شرکت و کمپانی که پا به عرصه می‌گذاشت، یکی از اهدافش تولید انبوه کوادکوپترها بود. این حجم تولید بالا باعث می‌شد که نتایج تولید، به کیفیت محصولات اولیه نباشد و همین نکته هم در اذهان عمومی موجب بی‌اعتمادی می‌شد. در این شرایط سازندگان اصلی و شرکت‌هایی که محصولات بسیار خوبی به بازار ارائه می‌کردند، تصمیم بر آن گرفتند که کوادکوپترها را گرید بندی کنند و به‌این‌ترتیب برای هر کوادکوپتر یک سطح کیفیت در نظر گرفتند. با این حساب زمانی که کاربر قصد تهیه‌‌ی یک کوادکوپتر را داشت، می‌دانسته که در چه سطح از کیفیتی است و چه بهایی برای آن باید بپردازد. این امر باعث شد میزان نارضایتی‌ها در دنیای کوادکوپترها به حداقل برسد. چراکه شخص آگاهانه کوادکوپتر را خریداری می‌کرد.

گریدبندی در کوادکوپترها از چه زمانی شروع شد؟
گریدبندی در کوادکوپترها از چه زمانی شروع شد؟

انواع مختلف گریدبندی کوادکوپترها را بشناسیم

باتوجه‌به نکات و موارد مطرح‌شده در بالا بهتر است انواع سطح کیفیتی برای کوادکوپترها را بررسی کنیم تا متوجه ویژگی‌ها و تمایزات آن‌ها شویم. لازم به ذکر است که مانند نمرات امتحانی که از 20 شروع می‌شوند و در ادامه به کمترین مقادیر می‌رسند، در کوادکوپترها هم همین بحث وجود دارد و از A شروع می‌شوند که به بهترین کیفیت تعلق دارد و F مربوط به بدترین میزان کیفیت است.

دسته‌ی اول گریدبندی کوادکوپترها : گرید 1 یا همان گرید A

این گرید همانند نمره‌ی 20 برای یک دانش‌آموز است. به این معنی که همه‌چیزتمام است. زمانی که کوادکوپتر گرید A را بررسی کنید، مشاهده خواهید که ازلحاظ کیفیتی چه میزان تفاوت نسبت به بقیه دارد. نوع موادی که در ساخت آن به‌کاررفته است بسیار پیشرفته بوده و از کیفیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. ازلحاظ الکتریکی اگر بررسی کنیم، مدارات الکترونیکی آن بسیار حساس و دقیقی است و باعث بهینه شدن عملکرد کوادکوپتر می‌شود. در این دسته از کوادکوپترها بیشتر از آن‌که تلاش برای افزایش تولید باشد، تلاش برای افزایش کیفیت است. همین نکته باعث شده است که تمامی قطعاتی که در ساخت این کوادکوپتر به کار می‌رود طول عمر بسیار بالایی داشته باشند. باتری‌ها، موتور و پردازنده مرکزی آن دارای راندمان و طول عمر بالایی هستند.

قطعاً هزینه‌ای که برای ساخت این دسته از کوادکوپترها می‌شود، بالاست و قیمت نهایی آن‌هم بالا خواهد بود. نکته‌ای که در مورد این دسته از پهبادها باید در نظر گرفت این است، دیگر لازم نیست هرچند وقت یک‌بار قطعات را عوض کنید و تنها با یک‌بار خرید آن می‌توانید تا سال‌ها از این محصول استفاده کنید.

دسته‌ی اول گریدبندی کوادکوپترها : گرید 1 یا همان گرید A

دسته دوم گریدبندی کوادکوپترها : گرید 2 یا گرید B

 به نسبت کوادکوپترهای سطح 1 این دسته کیفیت پایین‌تری دارند؛ اما نسبت به دسته سوم، در سطح بالاتری هستند. به‌عبارتی‌دیگر در حالت میانه ازنظر کیفیت هستند. جنس بدنه و موادی که برای ساخت آن به‌کاررفته است از نوع مواد مصرفی در کوادکوپترهای دسته‌ی 1 هستند. تفاوت اصلی بین این دو در این است که قطعات الکترونیکی به‌کاررفته در آن‌ها فرق می‌کند. مدارهای الکترونیکی گرید 2 ازنظر عملکرد در یک سطح معمولی هستند و نباید انتظاری در حد سطح 1 از آن‌ها داشته باشید. اگر میزان بودجه‌ی شما کم است، می‌توانید این دسته را در نظر بگیرید و آن‌ها را تهیه کنید.

دسته سوم گریدبندی کوادکوپترها : گرید 3 یا گرید C

این دسته از محصولات قطعاً قابل‌مقایسه با دو گرید دیگر نیستند. هم ازلحاظ جنس بدنه و مواد به‌کاررفته در آن‌هم ازلحاظ قطعات داخلی دارای تفاوت‌های فاحشی هستند. مدارات الکترونیکی این کوادکوپتر بسیار ضعیف است. این کوادکوپترها مناسب کسانی است که کمترین توانایی را ازلحاظ خرید یک کوادکوپتر دارند. قطعاً عملکردی که این دسته دارند، در سطح بسیار پایین‌تری است و ضعیف‌تر عمل می‌کنند. برای افرادی که در شروع مسیر هستند و نیاز دارند برای مدتی تمرین کنند، این کوادکوپتر گزینه‌ی مناسبی است. ازآنجایی‌که هزینه‌ی زیادی برای آن پرداخت‌نشده است، آسیب‌های ناشی از کنترل نادرست آن‌هم زیاد نگران‌کننده نیست.

چگونه گرید کوادکوپتر خود را تشخیص دهیم؟

اخیراً سعی بر آن است که شرکت‌های سازنده، خود کوادکوپتر تولیدی‌شان را گرید بندی کنند. معمولاً این کار از طرف بزرگان این صنعت بیشتر انجام می‌شود تا با اطمینان خاطر بیشتری محصولات خود را به بازار عرضه کنند.

زمانی که کوادکوپتر شما از طرف شرکت سازنده گرید بندی نشده است، کمی کار شما برای تشخیص گرید سخت می‌شود؛ زیرا این روزها محصولات تقلبی ازنظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند و باید بررسی‌های زیادی انجام شود؛ بنابراین بهترین کار این است که از خرید این نوع محصولات خودداری کنید تا در ادامه هم مشکلی برای شما پیش نیاید.

چگونه گرید کوادکوپتر خود را تشخیص دهیم؟
چگونه گرید کوادکوپتر خود را تشخیص دهیم؟

معمولاً محصولاتی که گرید ندارند، از طرف فروشنده هم تضمین نمی‌شوند و اگر هم برایشان مشکلی پیش آید، پشتیبانی برای تعمیر آن به شما خدمت‌رسانی نخواهد کرد.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم مطرح شد، گرید کوادکوپتر با دسته‌بندی که برای آن انجام‌شده به‌صورت مستقیم ارتباط دارد؛ بنابراین زمانی که شما یک کوادکوپتر حرفه‌ای در نظر دارید، باید گرید 1 را خریداری کنید و به همین ترتیب برای طبقه‌بندی‌های دیگر هم به این صورت است. همیشه سعی کنید بر اساس گریدی که در نظر دارید، همه جوانب را بررسی کنید و حتماً از محصولات گرید بندی شده استفاده کنید. با دقت به همین چند نکته‌ی کوچک، محصولی که خریداری می‌کنید، کیفیت و طول عمر بیشتری خواهد داشت و حتی اگر هم مشکلی برایش پیش آید از خدماتی که بعد از خرید به شما ارائه می‌شود، مطمئن هستید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.