وبلاگ

خلبان خودکار کوادکوپتر

خلبان خودکار کوادکوپتر

شما حتماً با کوادکوپتر و پهپاد آشنا هستید و می‌دانید که یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر، کوادکوپتر بوده است. کوادکوپترها چند دسته هستند مثل حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و … و همه‌ی این پرنده‌ها توسط یک خلبان به‌صورت خودکار می‌توانند هدایت شوند. اگر شما یک کوادکوپتر داشته باشید، افزون بر اینکه خودتان می‌توانید پرنده را هدایت کنید، با ریموت کنترل و گوشی موبایل هم می‌توانید این کار را انجام دهید. خلبان خودکار درواقع کار شما را برای هدایت کردن پرنده بسیار راحت می‌کند و نگرانی شما را بابت اینکه پرنده به مانع یا ساختمانی برخورد کند، بسیار کم کرده است. در این مقاله می‌خواهیم درباره خلبان خودکار کوادکوپتر توضیحاتی را ارائه بدهیم.

سایما آرسی بزرگترین مرجع خرید کوادکوپتر دوربین دار و کوادکوپتر حرفه ای در ایران.

معرفی خلبان خودکار کوادکوپتر

شاید برای شما هم جالب باشد که کوادکوپترها علاوه بر اینکه این قابلیت را دارند که توسط خلبان اصلی که صاحب پرنده یا شخص دیگری است، هدایت شوند، با وسیله‌های دیگری مثل گوشی‌های موبایل و ریموت کنترل خود کوادکوپتر هم قابل هدایت خودکار هستند. ریموت کنترل‌های کوادکوپتر این ویژگی را دارند که با زدم یک دکمه هدایت پرنده را به شکل خودکار به دست بگیرند.

خلبان خودکار هوشمند
خلبان خودکار هوشمند

حالا فکر کنیم که هدایت خودکار به چه معنا است؟ یعنی بدون اینکه انسان دخالت کند، پرنده پرواز می‌کنید؟ جواب این سؤال بله است. درواقع در سیستم هدایت خودکار بدون اینکه انسان در آن نقشی داشته باشد، هدایت کوادکوپتر به دست ریموت کنترل و یا گوشی موبایل است. درست است که در دست گرفتن ریموت کنترل و موبایل نقش دارید، اما نقش اصلی را آن‌ها ایفا می‌کنند.

اگر فردی مبتدی هستید و کوادکوپتری خریداری کردید، به شما پیشنهاد می کینم که از کنترل خودکار استفاده نکنید، زیرا ممکن است در کنترل کردن خودکار هدایت پرنده از دست شما خارج شود. برای اینکه بخواهید از خلبان خودکار استفاده کنید، باید در این کار حرفه‌ای باشید که بتوانید از هدایت خودکار پرنده استفاده کنید.

خلبان خودکار هوشمند

کوادکوپترها دارای ریموت کنترلی است که بسیار هوشمند عمل می‌کند و می‌تواند از فاصله‌ای بسیار دور کنترل و هدایت پرنده را در دست بگیرد. در سیستم هدایت خودکار شما می‌توانید، پرنده را در هوا به پرواز درآورید. در این حالت شما نیز نیست که به ریموت کنترل هم دست بزنید، بلکه خود کوادکوپتر مانند خلبانی عمل می‌کند و در هوا معلق می‌ماند. به شکل شناوری در هوا نگه دارید. این قابلیت خودکار در کوادکوپترها سبب می‌شود که اگر از جایی و منظره‌ای و حتی سوژه‌ای خواستید عکس و فیلمی و بگیرید، به‌صورت خودکار کوادکوپتر این قابلیت را داشته باشد که در هوا معلق بماند و از سوژه موردنظر شما عکس بگیرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خلبان خودکار همین مورد است. با خلبان خودکار کوادکوپتر می‌توان حدود 15 الی 20 دقیقه کوادکوپتر را در هوا شناور نگه داشت. البته این نکته را ذکر کنیم که فقط برخی از کوادکوپترها و پهپادها این قابلیت را دارند که با خلبان خودکار در هوا شناور بمانند.

خلبان خودکار، مسیر را شناسایی می‌کند

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در سیستم هدایت خودکار کوادکوپترها وجود دارد، این است که اگر به دلایلی مثل ازدست‌دادن سیگنال، خارج‌شدن کوادکوپتر از مسیر اصلی، کاهش باتری و … پرنده مسیر خود را گم کرد و از مسیر پرواز منحرف شد، با قابلیت هدایت خودکار می‌توانید به مسیر اصلی خود باز گردد و فقط با فشار دادن یک دکمه به سمت مبدأ پرواز بازمی‌گردد.

مسیریابی کردن به شکل نقطه‌به‌نقطه در هدایت خودکار
مسیریابی کردن به شکل نقطه‌به‌نقطه در هدایت خودکار

با کمک این تکنولوژی شما دیگر هیچ‌وقت نباید نگران باشید که کوادکوپتر شما گم می‌شود، یا آسیبی به آن وارد می‌شود، بلکه با کمک این سیستم به‌راحتی می‌تواند مسیر خود را پیدا کرده و به سمت مبدأ پرواز باز گردد. از مشکلاتی که پرنده‌های قدیمی و کوادکوپترهای نسل قدیم داشتند، این بود که پرنده درصورتی‌که از مسیر خود خارج می‌شد، گم می‌شد و پیداکردن آن هم بسیار کار دشواری بود و برخی از مواقع تا حدودی غیرممکن بود. اما ویژگی بسیار منحصربه‌فرد در کوادکوپترهای نسل جدید و سیستم‌های هدایت خودکار این است که به GPS متصل هستند و این ویژگی پرواز کوادکوپتر را به‌آسانی کنترل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که از مسیر خود منحرف شود.

دنبال نمودن سوژه‌های عکاسی با خلبان خودکار کوادکوپتر

یکی دیگر قابلیت‌های بسیار خوب و ویژه در کوادکوپترها و خلبان خودکار آن، این است که شما می‌توانید به‌راحتی فقط با فشار دادن یک دکمه روی ریموت کنترل و یا گوشی تلفن همراه خود (البته در برخی از کوادکوپترها) با برنامه کوادکوپتر که روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود دارید، سوژه‌های عکاسی و فیلم‌برداری خود را دنبال کنید و دیگر لازم نیست که خودتان به سمت آنها حرکت کنید، خلبان خودکار این کار را برای شما انجام می‌دهد.

گاهی مواقع در طبیعت یا سفرهایی که به طبیعت می‌کنید، دوست دارید از پرواز کردن یک پرنده یا حرکت کردن خودتان و حیوانان عکس و فیلم بگیرید و هم زمان نمی‌توانید در حال حرکت کردن این کار را انجام بدهید. خلبان خودکار کوادکوپتر این قابلیت را به شما داده است که اگر دوست دارید از سوژه‌ای فیلم و عکس بگیرید و خود نمی‌توانید این کار را انجام بدهید، با فعال‌کردن دکمه دنبال‌کننده سوژه از همه‌ی لحظاتی که وجود دارد، عکس‌ها و فیلم‌های جذاب بگیرد و برای دیگران هم بفرستید. شما حتی می‌توانید این کار را با گوشی تلفن همراه خود کخ خود نوعی خلبان خودکار است، انجام بدهید.

مسیریابی کردن به شکل نقطه‌به‌نقطه در هدایت خودکار

سیستمی که خلبان خودکار کوادکوپترها دارد، فقط به موارد بالا محدود نمی‌شود. یکی از ویژگی‌های برتر هدایت خودکار پرنده این است که شما می‌توانید برای کوادکوپتر خود یک مسیری را روی نقشه در نظر بگیرید و توسط خلبان خودکار آن را به پرواز درآورید. خلبان خودکار کوادکوپتر، به شکل نقطه‌به‌نقطه و طبق مسیرهایی که شما برای آن تعریف کرده‌اید، پرواز می‌کند و از مسیری به مسیر دیگر می‌رود. درواقع این سیستم بدون اینکه کوچک‌ترین اشتباهی را مرتکب شود، این کار را انجام می‌دهد و از مسیرهایی که شما برای تعیین کرده‌اید، عکس‌برداری و فیلم‌برداری می‌کند.

کلام آخر
کلام آخر

خلبان خودکار برای پرواز و فرود اتوماتیک کوادکوپتر

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که می‌توان برای خلبان خودکار کوادکوپتر ذکر کرد این است که فقط با فشار دادن یک دکمه روی ریموت کنترل کوادکوپتر می‌توانید آن را به پرواز درآورده و بنشانید؛ یعنی سیستم خلبان خودکار خودش وظیفه‌ی فرودآوردن و به پرواز درآوردن کوادکوپتر را برعهده دارد.

خلبان خودکار کوادکوپتر دکمه‌هایی دارد که به‌صورت غلتک است. معمولاً غلتک سمت راست را برای کنترل کردن جهت در کوادکوپتر و غلتک سمت چپ را برای کنترل نمودن زاویه کوادکوپتر روی ریموت کنترل قرار می‌دهند. دکمه‌ی بازگشت به مبدأ پرواز و همچنین بلند شدن و فرود آمدن به‌صورت سریع برای خلبان خودکار کوادکوپتر تعبیه شده است.

دوباره این نکته را یادآوری می‌کنیم که کنترل کردن کوادکوپتر کار آسانی نیست و نیازمند تجربه و تمرین است. بهتر است ابتدا با کوادکوپترهای حرفه‌ای شروع نکنید و هنگامی که خوب حرفه‌ای شدید از کوادکوپترهای حرفه‌ای و همچنین پرواز خودکار آن استفاده کنید.

کلام آخر

خلبان خودکار کوادکوپتر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که برای کوادکوپترهای نسل جدید فراهم شده است و شما به‌راحتی بدون اینکه خود در جریان پرواز پرنده نقشی داشته باشید، می‌توانید هدایت آن را به دست خلبان خودکار بسپارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *