وبلاگ

چشم انداز های هلی شات ها

چشم انداز های هلی شات ها

کوادکوپتر و دنیای آن‌ها روزبه‌روز در حال به‌روز شدن و توسعه پیدا کردن است. افراد زیادی علاقه‌مند به خرید کوادکوپترها هستند. هلی‌شات نامی است که بر روی دسته‌ی سوم از کوادکوپترها یا همان دسته‌ی حرفه‌ای، گذاشته‌شده است. علت آن‌هم مشخص است. هلی‌شات به معنای هلی‌کوپتری است که عکس هوایی برای شما می‌گیرد. این عکس‌ها آن‌قدر می‌توانند جذاب باشند که به یک منبع درآمد برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، تبدیل شود. در این مقاله به چشم انداز هلی شات ها و کاربرد آن ها در انواع صنعت مختلف اشاره خواهیم کرد.

اگر به دنبال خرید کوادکوپتر دوربین دار یا خرید کوادکوپتر حرفه ای هستید می توانید برای خرید کوادکوپتر کنترلی مورد علاقه خود از محصولات سایت ما دیدن فرمایید.

چشم انداز هلی شات ها

این روزها شاید بیشترین استفاده از هلی شات ها در زمینه‌ی ساخت فیلم و کلیپ‌ها باشد، اما این نمی‌تواند همه‌ی کاربردهای هلی‌شات را در خود خلاصه کند. افق دیدی که در مورد هلی شات ها در عرصه‌های مختلف می‌تواند در نظر گرفت، بسیار گسترده است و در آینده‌ی نه‌چندان دور شاهد حضور بیشتر آن‌ها در اکثر زمینه‌ها خواهیم بود.

هلی شات ها می‌توانند انقلاب بزرگ فناوری بعدی باشند که جهان را فرامی‌گیرد و این ماشین‌های پرنده روباتیک اکنون برای اهدافی استفاده می‌شوند که بسیار فراتر از قلمرو مخفی ارتش است. عکاسان رؤیاهای بلندی برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای ثبت مناظر هوایی خیره‌کننده دارند.

 جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون، زمانی که ایده استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل کالا به خریداران آنلاین را معرفی کرد، تیتر خبرها شد؛ اما در طول دهه آینده، این نوع پهپادها (در صورت کسب تأیید از سوی دولت ایالات‌متحده) می‌توانند تنها بخشی ازآنچه برخی پیش‌بینی می‌کنند به صنعت جهانی چندمیلیارددلاری تبدیل شود را تشکیل دهند.

 چه چشم انداز هایی برای هلی شات ها می‌توان متصور بود؟
چه چشم انداز هایی برای هلی شات ها می‌توان متصور بود؟

 چه چشم انداز هایی برای هلی شات ها می‌توان متصور بود؟

در حال حاضر هلی شات ها نتوانسته‌اند آن‌قدر که کاربردی هستند، شناخته شوند. اکثر افراد این تصور را دارند که فقط می‌توان از آن‌ها برای سرگرمی و تفریح و در برخی موارد برای گرفتن فیلم‌های هوایی و ایجاد عکس‌های حرفه‌ای استفاده کرد؛ اما در ادامه این مبحث خواهید دید که این پرنده‌های کوچک تا چه حد می‌توانند مفید باشند و چقدر زندگی برای انسان‌ها را می‌توانند راحت‌تر کنند.

کشاورزی یکی دیگر از چشم انداز هلی شات ها

یکی از کشورهایی که پیشرو در استفاده از هلی شات ها در صنعت کشاورزی بوده است، ژاپن است. در ژاپن، هواپیماهای بدون سرنشین به سبک هلیکوپتر طراحی‌شده توسط شرکت یاماها موتور، از اوایل دهه 1990 هزینه‌های نیروی کار و عملیاتی در مزارع را کاهش داده‌اند. کوادکوپترهای RMAX با رادیو کنترل برای سم‌پاشی محصولات با کود و آفت‌کش استفاده می‌شوند و به کشاورزآنجایگزین مقرون‌به‌صرفه تری برای استفاده از هواپیماهای سنتی می‌دهند.

به دلیل این‌که هلی شات ها می‌توانند در ارتفاع مشخصی از روی زمین، شناور باقی بمانند، می‌توانند کارهایی ماند سم‌پاشی را خیلی دقیق‌تر از یک کشاورز بر روی زمین به اتمام برساند. این کوادکوپترها بسیار کارآمد هستند. در سال‌های اخیر کره جنوبی و استرالیا هم به استفاده از کوادکوپترها در مزارع خود، روی آورده‌اند.

باستان‌شناسی

در برخی موارد دیده‌شده است که از کوادکوپترها برای باستان‌شناسی استفاده می‌کنند. برای مثال در شمال غربی نیومکزیکو یک کوادکوپتر را به پرواز درآورده‌اند و با آن به گرفتن عکس‌های حرارتی پرداخته‌اند.

تیمی از باستان‌شناسان از هلی شات های مجهز به دوربین‌هایی که حسگرهای گرمایی داشته، استفاده کرده‌اند. آن‌ها سازه‌هایی را کشف کرده‌اند که بر طبق نتایج به یک روستای باستانی که به بومیان امریکا تعلق داشته، برمی‌گردد. این تصاویر حرارتی به باستان‌شناسان کمک می‌کند تا بتوانند زیر سطح صحرا یا هر جای دیگری را ببینند و به آن‌ها در پیدا کردن سازه‌های مدفون کمک می‌کند.

کشاورزی یکی دیگر از چشم انداز هلی شات ها
کشاورزی یکی دیگر از چشم انداز هلی شات ها

کارهای بشر دوستان و امدادگرایانه

برخی هلی شات ها با این هدف طراحی و توسعه پیدا می‌کنند که بتوانند واکسن، دارو، مواد غذایی الیه و سایر تجهیزات پزشکی را به نقاط دورافتاده در جهان و مناطقی که درحال‌توسعه هستند، تحویل دهند.

علاوه‌برآن می‌توان از هلی شات ها برای مواقعی که یک حادثه آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله رخ‌داده است، استفاده کرد و برآوردی از میزان خسارت‌های مالی و جانی را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست آورد. با این هلی شات ها می‌تواند مصدومان در نقاط فروریخته و یا آوارها پیدا کرد. حتی استفاده از دوربین‌های حرارتی می‌تواند در نقاطی که کوادکوپتر نمی‌تواند به آن‌ها نفوذ کند، گرمای ساطع‌شده از بدن افراد را ردیابی کند و موقعیت آن‌ها را به امدادگران نشان دهد.

گسترش دسترسی به اینترنت

در آینده‌ی نه‌چندان دور کوادکوپترهایی را می‌تواند ساخت که قادر به پرواز در ارتفاعات بالای باشند و به‌عنوان یک جایگزین کم‌هزینه‌تر ماهواره‌ها، به کار روند. یک سری کوادکوپترهای بسیار پیشرفته آن‌هایی هستند که باانرژی خورشیدی می‌توانند نیروی الکتریکی موردنیاز خود برای پرواز را به دست آورند.

 به‌این‌ترتیب می‌توانند ساعت‌ها در هوا باقی بمانند و نگرانی بابت خاموش شدن و تمام شدن شارژ آن‌ها وجود نداشته باشد. این کوادکوپترها تا 5 سال می‌توانند در هوا باقی بمانند. این فناوری برای کشورهایی کمک‌کننده است که دسترسی قابل‌اعتمادی به اینترنت و وب‌سایت‌ها ندارند و در کشورهایی هم که تاکنون از اینترنت پرسرعت استفاده نکرده باشند، یک انقلاب به‌حساب آید.

پیک هوایی به‌جای پیک موتوری

 اگر مجوزهای لازم از طرف سازمان‌های هوایی و هواپیمایی کشورها صادر شود، افراد می‌توانند از انواع خاصی از هلی شات ها برای تحویل غذا استفاده کنند. نه‌تنها غذا بلکه بسته‌های پستی هم می‌تواند با این کوادکوپترها سریع‌تر به مقصد تحویل داده شود.

هلی شات هایی که در حال حاضر در جهان وجود دارند، قادر نیستند که بسته‌های بزرگ را حمل کنند؛ اما در آینده می‌توانند آن‌ها را به نحوی طراحی کنند که در کنار پرواز طولانی‌مدت، توانایی حمل انواع بسته‌ها با وزن‌های مختلف را از خود نشان دهند.

پیک هوایی به‌جای پیک موتوری
پیک هوایی به‌جای پیک موتوری

 تعقیب و گریز دزد و پلیس به اتمام می‌رسد

زمانی که هلی شات ها ارتقا پیدا کنند، می‌توانند دستیار خوبی برای مجریان قانون باشند. بدون آن‌که پلیس‌ها مجبور به به خطر انداختن جان خود باشند، می‌توانند باندهای خلاف‌کاری را شناسایی کرده و اقدامات لازم جهت دستگیری سریع آن‌ها را انجام دهند. علاوه‌برآن می‌توانند زمانی که با یک سارق روبه‌رو شده‌اند، او را بدون آنکه خسته شوند با کمک هلی‌شات تعقیب کنند و از روی نقشه، یک نقطه‌ی مناسب برای غافلگیر کردن او را شناسایی کنند.

فوریت‌های پزشکی

هنگامی‌که شخصی دچار حمله قلبی یا سایر حوادث شدید تهدیدکننده زندگی می‌شود، زمان بسیار مهم است. اگر با توقف ضربان قلب، جریان اکسیژن برای مدت طولانی به مغز قطع شود، آسیب مغزی طولی نمی‌کشد.

طبق NPR، استفاده از AED در عرض سه دقیقه برای قربانی ایست قلبی بهترین شانس برای زنده ماندن است. باتوجه‌به این واقعیت، یکی از کاربردهای بالقوه عظیم هلی شات ها، نجات جان افراد از طریق تحویل سریع تجهیزات نجات‌دهنده است. در مورد قربانی حمله قلبی، یک پهپاد می‌تواند مستقیماً به سمت صحنه پرواز کند تا دفیبریلاتور یا داروهای نجات‌دهنده را که تا رسیدن امدادگران کافی است، رها کند.

عکس برداری و فیلم برداری هوایی اصلی ترین چشم انداز هلی شات ها

 با این هلی شات ها شما می‌توانید بخش وسیعی از یک منطقه‌ی تجاری، مسکونی و یا ویلاهای تفریحی را بررسی کنید و یک نقشه‌ی جامع از آن‌ها داشته باشید. از این نقشه می‌توانید در مراحل بعدی توسعه شهری استفاده کنید و به منطقه‌ی مسکونی نظم لازم را ببخشید.

فیلم‌های سینمایی می‌توانند از هلی شات ها برای هیجان‌انگیزتر کردن صحنه‌ها استفاده کنند.

اگر یک حادثه رخ‌داده است، خبرنگاران می‌توانند بدون آن‌که خود در صحنه حضور پیدا کنند، هلی‌شات خود را راهی آنجا کنند و اطلاعات لازم را به دست آورند.

عکس برداری و فیلم برداری هوایی اصلی ترین چشم انداز هلی شات ها
عکس برداری و فیلم برداری هوایی اصلی ترین چشم انداز هلی شات ها

 نتیجه‌گیری

هواپیماهای بدون سرنشین و هلی شات ها به‌طور فزاینده‌ای به بخشی از زندگی در دنیای غیرنظامی تبدیل می‌شوند. برخی از مدل‌ها به‌اندازه‌ای ارزان شده‌اند که علاقه‌مندان به فناوری، مدل‌های کوچک را برای استفاده شخصی و تفریحی خود خریداری می‌کنند. گفته می‌شود، راه‌های بالقوه زیادی وجود دارد که هلی شات ها می‌توانند در آینده به آن‌ها کمک کنند. همان‌طور که ما به سمت این آینده هیجان‌انگیز حرکت می‌کنیم، آن‌ها توسط مشاغل، دولت‌ها و سازمان‌های امدادی برای برآورده کردن طیف شگفت‌انگیزی از نیازها استفاده خواهند شد.

در برخی مواقع، ممکن است با استفاده از کوادکوپتر جان خود را نجات دهید. اگر یک اورژانس پزشکی دارید یا در جایی گیر افتاده‌اید، ممکن است یک هلی‌شات باشد که کمک می‌کند یا به امدادگران کمک می‌کند شما را پیدا کنند. کوادکوپترها خواه برای کارهای تجاری، نجات، محیط‌زیست، بشردوستانه یا تفریحی استفاده شوند، بخش فراگیر جهان ما خواهند بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.