وبلاگ

راهنمای خرید قایق کنترلی | لذت بیشتر از قایق سواری

راهنمای خرید قایق کنترلی | لذت بیشتر از قایق سواری

ممکن است که قایق‌های کنترلی آن‌چنان‌که کوادکوپترهای کنترلی و ماشین‌های کنترلی محبوب هستند، از خود جذابیت نشان نداده باشند؛ زیرا کوادکوپترها با توانایی پروازی که دارند و تجربه‌ی خلبانی برای فرد بسیار هیجان‌انگیزتر از بقیه موارد هستند. از طرفی هم ماشین‌های کنترلی تجربه‌ی یک مسابقه در پیست‌های ماشین‌سواری را می‌توانند تداعی کنند. بااین‌وجود قایق‌های کنترلی همچنان می‌توانند محبوب باشند. مثلاً می‌توانند در آب با حرکت‌های نمایشی که از خود به نمایش می‌گذارند و یا تیراندازی‌های زیبایی که با آب انجام می‌دهند، می‌توانند هیجان کافی را به شما القا کنند. در این مقاله ما به بررسی ویژگی‌های یک قایق کنترلی و راهنمای خرید قایق کنترلی می‌پردازیم تا پیش از خرید به اطلاعات کافی دسترسی داشته باشید.

اگر به دنبال خرید کوادکوپتر دوربین دار یا خرید کوادکوپتر حرفه ای هستید می توانید برای خرید کوادکوپتر کنترلی مورد علاقه خود از محصولات سایت ما دیدن فرمایید.

راهنمای خرید قایق کنترلی

اگر برای اولین‌بار است که قصد خرید قایقی کنترلی را دارید، بهتر است برخی نکات را در هنگام خرید بدانید تا در مراحل بعدی استفاده از قایق کنترلی خود به مشکل برنخورید. در ادامه برخی از مهم‌ترین معیارهایی که برای انتخاب قایق کنترلی مهم هستند را باهم بررسی می‌کنیم.

مهارت‌های خود را درک کنید

برای شروع، مهم است که مهارت‌های خود را قبل از خرید یک قایق کنترلی درک کنید تا از انتخاب ماشینی که نمی‌توانید با آن کار کنید اجتناب کنید. اگر مبتدی هستید که مهارت زیادی ندارید، خرید یک قایق کنترلی با ویژگی‌های ساده را در نظر بگیرید. برای خرید سریع‌ترین دستگاه یا دستگاهی که دارای پیشرفته‌ترین ویژگی‌ها است عجله نکنید زیرا فقط در کار با آن مشکل خواهید داشت. علاوه بر این، کاربرپسند بودن قایق کنترلی نیز باید در نظر گرفته شود. از سوی دیگر، اگر یک اپراتور قایق کنترلی باتجربه هستید که می‌خواهید از این ماشین‌ها بهترین بهره را ببرید، می‌توانید قایق‌های کنترلی با ویژگی‌های عملکرد محور را انتخاب کنید.

راهنمای خرید موتور قایق کنترلی

راهنمای خرید موتور قایق کنترلی
راهنمای خرید موتور قایق کنترلی

 بحث بر سر این است که آیا به یک یا دو موتور در قایق کنترل از راه دور خودبسنده کنید. برخی از موتورها وجود دارند که بسیار قدرتمند هستند و می‌توانند نیروی پیشرانه کافی را به پروانه قایق شما بدهند تا آن را با سرعت زیاد در آب شلیک کنند. بااین‌حال، همیشه دو بهتر از یک است، این‌طور نیست؟ نه همیشه. دو موتور به انرژی بیشتری از باتری نیاز دارند و طول عمر کوتاه آن را کاهش می‌دهند. قبل از خرید حتماً درباره قایق خود تحقیق کنید و بررسی کنید که چه موتوری روی قایق وجود دارد، چه تعداد از آن‌ها وجود دارد و عمر باتری بین شارژ چقدر است.

موتور الکتریکی: Brushed در مقابل Brushless

اگر شما دو قایق کنترلی را باهم مقایسه کنید، خواهید دید که در ظاهر هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد؛ اما برای آن‌که بتوانید تفاوت‌های اصلی را بررسی کنید، باید موتورها و اجزای داخلی را بررسی کنید.

موتورهای قایق کنترلی مانند موتورهای کوادکوپترها می‌توانند از انواع براشلس یا بدون براش و برس‌دار باشند.

اگر انواع برس‌دار مدنظرتان است، باید بدانید که این دسته، قیمت کمتری به انواع بدون برس‌دارند. بااین‌حال برخی معایب هم دارند. یکی از مهم‌ترین معایب آن‌ها این است که می‌تواند تنها 20 تا 30 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشند. این نوع موتورها دوام آن‌چنانی ندارند و اگر باتری لیتیوم پلیمر برای قایق کنترلی خود انتخاب کنید، باهم دیگر سازگار نیستند.

در دسته‌ی دیگر موتورهای براشلس وجود دارند که با بودجه‌ی بیشتری می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. این موتورها 70 تا 100 کیلومتر در ساعت سرعت در اختیار شما قرار می‌دهند. به‌طورکلی بهترین ویژگی‌های یک موتور براشلس به شرح زیر است:

  • دوام بیشتر موتورها
  • قدرت بالاتر برای سرعت‌های بیشتر
  • استفاده از باتری‌های لیپو مدرن که سرعت شارژ بهتری دارند.

این قایق‌ها حتی برای مبتدیان نیز توصیه می‌شود. تنها عیب آن قیمت است؛ اما گاهی عاقلانه‌تر است که کمی پول بیشتری سرمایه‌گذاری کنید و روی یک محصول باارزش خرج کنید.

محدوده کنترلر

محدوده کنترلر
محدوده کنترلر

شنای قایق کنترلی در محدوده‌های دورتر از شما تنها زمانی ممکن است که برد ریموت کنترل بیشتر شود. برد بیشتر به معنای قیمت بیشتر قایق کنترلی است. اگر می‌خواهید یک قایق کنترلی با برد بیشتر انتخاب کنید، باید بدانید که باید دقت بیشتری در حین کنترل آن نشان دهید؛ زیرا این برد بیشتر به این معنی است که قایق شما می‌تواند دخیلی دورتر از شما قرار گیرد. در این صورت اگر از محدوده‌ی دید شما خارج شود، شاید دیگر نتوانید با آن ارتباط برقرار کنید و برای همیشه از دید شما پنهان شود.

 میزان آزادی عمل در حین نگهداری و تعمیر قایق کنترلی

در زمان خرید به این نکته توجه کنید که هر وسیله‌ی الکتریکی که از راه دور کنترل می‌شود، باید به‌صورت منظم آن‌ها را مورد تعمیر و مراقبت قرار دهید. اگر محفظه‌ی قایق کنترلی خیلی کوچک باشد، شما نمی‌توانید آن‌گونه که باید به بخش‌های مختلف آن سر بکشید و مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. علاوه بر این، باتری‌ها ازنظر اندازه محدود هستند؛ بنابراین شما به‌اندازه خاصی از باتری‌ها اکتفا خواهید کرد و این از هر نظر سودمند نیست.

برعکس در حالت‌هایی که محفظه بزرگ باشد، به‌راحتی می‌توانید از هر دودست خود استفاده کنید و استفاده و نگهداری آن خیلی آسان است؛ بنابراین می‌توانید هر دودست خود را در آن قرار دهید و به‌راحتی قطعه موردنظر را تغییر دهید یا بردارید. به‌علاوه باید نوعی درزگیر در اطراف لبه وجود داشته باشد تا آب از آن خارج نشود

راهنمای خرید قطعات یدکی و لوازم جانبی قایق کنترلی

راهنمای خرید قطعات یدکی و لوازم جانبی قایق کنترلی
راهنمای خرید قطعات یدکی و لوازم جانبی قایق کنترلی

هنگام انتخاب یک قایق کنترلی توجه داشته باشید که آیا قطعات یدکی برای آن فروخته می‌شود و آیا اصلاً موجود است یا خیر. به این نکته توجه کنید که قایق کنترلی ممکن است تصادف کند و قطعاتی از آن دچار شکستگی شود. اگر میزان ضربه‌ی وارده قوی باشد، ممکن است که سکان قایق، شفت و پروانه‌ها آسیب ببیند.

اگر پک قایق کنترلی حاوی قطعات یدکی نباشد، برای استفاده‌ی مجدد از قایق کنترلی خود باید به مراکز مختلفی مراجعه کنید تا بتوانید آن قطعه‌ای که برای قایق کنترلی شما مهم است را تهیه کنید. به همین دلیل توجه داشته باشید که در حین خرید، قطعات جانبی لازم در دسترس شما قرار گیرد تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

 توجه به نوع سیستم پایدارسازی قایق کنترلی

برخی از قایق‌ها دارای سیستم تثبیت خودکار هستند و بسیار جالب‌تر و راحت‌تر از انواع دیگر هستند. این‌که سیستم پایدارکننده شما چیست، باید توضیحاتی که بر روی قایق کنترلی قرار داده‌شده است را بررسی کنید. در کل دو نوع سیستم تثبیت‌کننده خودکار وجود دارد:

محفظه قابل سیل: یک اتاق خالی در یک‌طرف قایق قرار دارد. هنگامی‌که قایق واژگون می‌شود، محفظه شروع به پرشدن از آب می‌کند و قایق را به حالت عادی برمی‌گرداند.

ملخ چرخان: اگر قایق به سمت بالا افتاده باشد، ملخ شروع به چرخش متناوب در جهات مختلف می‌کند و بنابراین سعی می‌کند آن را “روی پاها” بلند کند.

قایق‌های دارای چرخش خودکار را می‌توان به همه افراد توصیه کرد. نیازی به شنا کردن به دنبال آن‌ها نیست، آن‌ها خودشان به موقعیت اولیه بازمی‌گردند؛ یعنی می‌توانید در هر آب‌وهوایی قایقرانی کنید و از آب سرد نترسید

راهنمای خرید قایق کنترلی در مدت‌زمان شارژ به مدت‌زمان استفاده

راهنمای خرید قایق کنترلی در مدت‌زمان شارژ به مدت‌زمان استفاده
راهنمای خرید قایق کنترلی در مدت‌زمان شارژ به مدت‌زمان استفاده

در حالت کلی شما زمان بیشتری را صرف شارژ باتری‌های قایق کنترل از راه دور خودخواهید کرد تا اینکه از آن بر روی آب استفاده کنید. برخی از قایق‌ها به 5 ساعت شارژ باتری برای 15 دقیقه حرکت نیاز دارند. نسبت مناسبی در محدوده 1:4 خواهد بود. این به این معنی است که برای مثال اگر زمانی را برای شارژ قایق کنترلی در نظر دارید، تنها یک‌چهارم آن زمان می‌توانید از قایق کنترلی استفاده کنید؛ بنابراین اگر مقدار مناسبی بودجه در نظر دارید، مطمئن شوید که در مورد انواع باتری‌هایی که همراه قایق شما می‌آیند تحقیق کرده‌اید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.