وبلاگ

کاربرد کوادکوپترها در صنعت

کاربرد کوادکوپترها در صنعت

این روزها استفاده‌های فراوانی از کوادکوپتر ها می‌شود. درگذشته‌ی نه‌چندان دور برای گرفتن یک فیلم هوایی به تجهیزات بسیار زیادی احتیاج بود که درنهایت هم به آن نتیجه‌ی دلخواه نخواهید رسید. در حال حاضر در طی 20 سال گذشته کوادکوپترها توانسته‌اند به خوب خود را در صنعت جای دهند و کاربردهای فراوانی دارند. این پرنده‌های بدون سرنشین در هر بخشی از صنعت که فکرش را بکنید، کاربرد دارند و می‌توانید از آن‌ها به‌خوبی استفاده کنید. در این مقاله ما درباره کاربرد کوادکوپترها در صنعت بیشتر صحبت می کنیم و توضیح می دهیم.

از کوادکوپترهایی که در انواع صنعت کاربرد دارند می توان به کوادکوپتر دوربین دار ، کوادکوپتر بدون دوربین و کوادکوپتر های حرفه ای اشاره کرد.

مانند ماهواره‌ها، کوادکوپترها هم جزو وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین هستند. درحالی‌که ماهواره‌ها باهدف ضبط داده‌های جغرافیایی برای گستره‌های جغرافیایی بزرگ به کار می‌روند، کوادکوپترها برای گرفتن داده‌ها با جزئیات دقیق و دقت بیشتر مجهز شده‌اند.

در ادامه‌ی مباحث به بررسی کاربردهای مختلف کوادکوپترها در صنعت می‌پردازیم.

کاربرد کوادکوپترها در صنعت کشاورزی

کوادکوپترها با دنیای کشاورزی سازگاری طبیعی دارند. به کمک این کوادکوپترها، کشاورزان می‌توانند از اطلاعات به‌صورت به‌روز و آنچه خود در حال حاضر مشاهده می‌کنند، بهره بگیرند. استفاده از کوادکوپترها می‌توانند در کنترل بسیاری از موارد کمک‌کننده باشد. برای مثال می‌تواند میزان آب مصرفی را بررسی کند و اگر در جایی از زمین به هر دلیلی، آب در حال هدر رفتن است، به مزرعه‌دار موقعیت را نشان دهد.

اگر بخشی از محصول در اثر آفت دچار خسارت شده است و سلامت کافی را ندارد، می‌تواند با عکس‌هایی که می‌گیرد، این بخش‌ها را شناسایی کند و پیش از آن‌که به سایر مناطق زمین هم سرایت کند، از آن جلوگیری کند. حتی می‌تواند نوع آفت را هم با گرفتن عکس‌های فوق‌العاده باکیفیت خود شناسایی کند.

خاک را می‌توانید به‌راحتی تجزیه‌وتحلیل کنید و اگر بخش‌هایی از زمین از حاصلخیزی کافی برخوردار نیستند، آن‌ها را مشخص می‌کند. اگر در چند وقت اخیر به دلیل گرمای زیاد، محصولات آسیب‌دیده‌اند، نشانه‌های این گرما را می‌تواند نشان دهد تا به‌موقع از ضرر و زیان جلوگیری شود.

کاربرد کوادکوپترها در صنعت کشاورزی
کاربرد کوادکوپترها در صنعت کشاورزی

کاربرد کوادکوپترها در صنعت نقشه‌برداری هوایی

به کمک کوادکوپترها می‌توان یک محدوده‌ی جغرافیایی خاص را از بالا ترسیم کرد، ویژگی‌ها را می‌توانید شناسایی کنید، فواصل را اندازه بگیرید، مناطق مختلف را تعیین کنید، یک تصویر جذاب ایجاد کنید. همه‌ی این‌ها مناسب برای صنایع، مؤسسات، دولت و … است.

این قابلیت می‌تواند برای کارشناسان هواشناسی کمک‌کننده باشد تا بتوانند به‌خوبی پیش‌بینی وضع هوا را انجام دهند. می‌توان نقشه‌های هوایی را گرفت که با استفاده از آن صنعت حمل‌ونقل بتوانند نرم‌افزارهای خود را کامل‌تر کنند و رانندگان با استفاده از آن‌ها کوتاه‌ترین مسیر برای رساندن مسافر به هدف را پیدا کنند. با این توانایی هم در مصرف سوخت‌های فسیلی که در صنعت حمل‌ونقل استفاده می‌شود، صرفه‌جویی می‌شود و هم در زمان صرف شده توسط کاربران و مسافرین، صرفه‌جویی می‌گردد.

کاربرد کوادکوپترها در صنعت نقشه‌برداری هوایی
کاربرد کوادکوپترها در صنعت نقشه‌برداری هوایی

بازرسی دارایی‌ها

معادن، منابع طبیعی و دارایی‌های که در مکان‌های صعب‌العبور قرار دارند و یا جاهایی که بازرسی انسانی پرهزینه است مانند برج‌ها برق و مخابرات، زیر پل‌ها و روی پشت‌بام‌ها و مواردی ازاین‌قبیل. در صنعت نفت و گاز، مخابرات، آب و برق و یا بیمه از کوادکوپترها می‌توان استفاده کرد.

امنیت و نظارت

زمانی که یک حادثه‌ی طبیعی یا غیرطبیعی رخ می‌دهد، به کمک استفاده از کوادکوپترها می‌توان علائم حیاتی بازماندگان حادثه را شناسایی کرد و برخی تجهیزات مانند زنگ هشداردهنده بر روی کوادکوپتر هم می‌تواند در رسیدن سریع‌تر نیروهای امدادی کمک‌کننده باشد.

نظارت زیرساخت و توسعه‌ی آن‌ها به کمک کوادکوپترها هم می‌تواند در آینده‌ی نه‌چندان دور به‌شدت رونق پیدا کند. استفاده از کوادکوپترها برای بررسی و نظارت زیرساخت‌ها ارزان‌ترین و سریع‌ترین راه ممکن است. از آن مهم‌تر این روش ایمن‌ترین روش برای نظارت است. برای مثال می‌توان از این هواپیمای بدون سرنشین برای بررسی دکل‌ها برق استفاده کرد. شرکت‌های انرژی می‌توانند برای بازرسی خطوط برق و نیروگاه‌ها از کوادکوپتر استفاده کنند و یا آسیب‌های ناشی از طوفان را برآورد کنند.

استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مانند خورشید و باد در کشورهای توسعه‌یافته بسیار بیشتر شده است و برای نظارت مزرعه‌های خورشیدی و توربین‌های بادی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برآورد انبار

گاهی حجم محموله‌های رسیده به بندرها آن‌چنان زیاد است که شما به‌راحتی نمی‌توانید تخمین بزنید که چه مقدار موجودی مواد خام و یا موجودی کالاهای نهایی، دارید. معادن و مراکز توزیع همه‌وهمه از جاهایی هستند که شما نیاز دارید از کوادکوپترها استفاده کنید. کوادکوپتر به‌راحتی محموله را می‌تواند اسکن کند و تخمینی از مقدار موادی که موجود است، به شما بدهد.

استفاده از کوادکوپترها در این زمینه باعث می‌شود که کاری که یک هفته یا یک ماه زمان برای عملی شدن لازم داشت، در طی یک روز به اتمام برسد.

عرضه‌ی اقلام ضروری

از کوادکوپترها می‌توان برای تأمین محموله‌های کوچک مانند قطعات یدکی، دارو، بسته‌های غذا و … استفاده کرد. این قابلیت برای زمانی که شما نیاز دارید تا یک کالای ضروری را به‌صورت اضطراری به فردی مصدوم یا در شرایط بحرانی برسانید، بسیار کمک‌کننده است. استفاده از پهبادها برای حمل بار به‌جای حمل آن‌ها در ترافیک‌های شلوغ شهری، می‌تواند ایده‌ای بسیار جذاب و عملی باشد. این ایده می‌تواند سرعت انتقال کالاها را خیلی بیشتر افزایش دهد و در صرف زمان، بیشتر صرفه‌جویی شود. البته لازم به ذکر است که این روزها نمی‌توان انتظار داشت که پهبادها بتوانند کالاهای با وزن زیاد را حمل کنند اما در آینده این کار امکان‌پذیر است.

عرضه‌ی اقلام ضروری
عرضه‌ی اقلام ضروری

کاربرد کوادکوپترها در صنعت ساخت‌وساز

هنگامی‌که یک ساختمان بسیار بزرگ و یا یک برج در حال احداث است، بازرسی آن به‌صورت طبقه به طبقه و بررسی کمبودها و نواقصی که در هر بخش وجود دارد، ممکن است چند روز طول بکشد، در همین حین ساخت‌وساز در حال پیشروی است و هرروز نیازمندی‌های جدیدتری به موارد قبلی اضافه می‌شود. اطمینان از این‌که ایمنی ساخت‌وساز تماماً رعایت شده است دیگر مورد است که به نظارت دقیق نیاز دارد. استفاده از کوادکوپترها برای نظارت بیشتر و سریع‌تر به شما این امکان را می‌دهد که امنیت جانی و مالی افراد و کارکنان به‌خوبی رعایت شود. نیازمندی‌هایی که هست سریعاً شناسایی می‌شود و اقدامات در سریع‌ترین زمان ممکن عملی می‌گردد.

کاربرد کوادکوپترها در صنعت ساخت‌وساز 
کاربرد کوادکوپترها در صنعت ساخت‌وساز

نتیجه‌گیری

موارد ذکرشده در بالا برخی از کاربردهای کوادکوپترها در صنعت را بررسی می‌کند. البته کاربردهای کوادکوپتر به این موارد ختم نمی‌شود و روزبه‌روز بر تعداد این کاربردها افزوده می‌شود. بی‌شک پرطرفدارترین کاربرد کوادکوپترها در صنعت حمل‌ونقل کالاها خواهد بود که در حال حاضر در ابتدای راه است اما قطعاً در آینده به یکی از مهم‌ترین کاربردهای کوادکوپتر تبدیل خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.