کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟ | کاربرد های کوادکوپتر بسته به نوع آن متفاوت است. استفاده از این وسیله‌های کاربردی این روزها به قدری زیاد شده است که متخصصان ما در فروشگاه سایما آرسی قصد بر بررسی کاربردهای انواع کوادکوپتر در صنایع مختلف دارند. این وسیله ها به قدری کاربردی هستند که علاوه بر جنبه تفریحی و سرگرمی در سایر صنایع و مشاغل نیز جای خود را به خوبی باز کرده و طرفداران خود را دارند.

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

کاربرد کوادکوپتر ها در صنایع مختلف در این روزها به قدری زیاد می‌باشد که به یک جایگزین مناسب برای سایر محصولات پروازی از جمله هواپیماها و هلیکوپتر های کنترلی شده اند. این وسیله که از یک جایرو و چهار عدد موتور برای پرواز تشکیل شده است از عملکرد بسیار ساده‌ای برای پرواز تشکیل شده است به طوری که هر فرد مبتدی و تازه کاری به راحتی و با کمی دقت می‌تواد از انواع کوادکوپتر ها در جهت کار خود استفاده کند. قبل از اینکه بخواهیم در مورد کاربردهای کوادکوپتر صحبت کنیم بیاید به تعریف کوتاهی درباره آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

کوادکوپتر چیست؟

اصولا کوادکوپترها متشکل از چهار بازو، موتور و چهار عدد ملخ هستند که در کنار سیستم جایرو امکان پروازی ثابت و دقیق را به شما می‌دهند. این پرواز را شما به وسیله یک رادیو کنترل مجهز از فاصله‌ای دور کنترل خواهید کرد. این قطعه ( رادیو کنترل )تنها قادر به کنترل پرواز در برد مشخص و تعیین شده‌ای می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر نحوه کارکرد انواع کوادکوپترها به مقاله معرفی انواع کوادکوپتر مراجعه کنید. 

کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

کوادکوپترها یا پهباد ها که در لغت به DRone و یا UAV نیز شهرت دارند هر روزه با فناوری جدید تر و کاربردهای پیشرفته تری روانه بازار خرید و فروش می‌شوند.به طور گلی کوادکوپترها به دو نوع کلی کوادهای با دوربین و بدون دوربین تقسیم می‌شوند که هر کدام از این دو دسته در صنایع مختلفی کاربرد دارند. چند نمونه از مهم‌ترین صنایعی که در آن از کوادکوپترها استفاده می‌شود شامل صنعت هواپیمایی، امداد و نجات، صنایع نیازمند به عکاسی و فیلمبرداری هوایی، معادن و چند صنعت دیگر هستند که در ادامه این مقاله تیم متخصص سایما آرسی به بررسی آن پرداخته اند.

کاربرد کوادکوپتر در صنعت هواپیمایی

در کشورهای پیشرفته جهان از کوادکوپترها برای چک نهایی هواپیما ها استفاده می‌شود! به این صورت که پس از هر پروازی از یک کواد دوربین دار برای بررسی وضعیت و سلامت بخش‌های مختلف هواپیما از جمله بدنه و سایر بخش‌های فنی مانند موتور استفاده می‌شود. این بررسی قبل از بررسی جزئی تر کارشناسان انجام می‌گیرد و هدف آن بررسی سلامت ظاهری هواپیما در کوتاه ترین زمان ممکن است.

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

در واقع ثبت و ضبط تصاویر به کمک دوربین HD کمک می کند تا اطلاعات لازم از هواپیما ضبط و همیشه و هر لحظه نیز به حضور فیزیکی کارشناسان نیازی نباشد.

امداد رسانی با استفاده از کوادکوپترها

یکی دیگر از چندین کاربرد کوادکوپترها کمک به حوزه امداد و نجات است. در بسیاری از حادثه‌های طبیعی از قبیل سیل و زلزله که عبور و امداد رسانی از طریق زمین به دشواری و با کندی امکان پذیر است استفاده از کوادکوپترها اهمیت بسیاری دارد. در واقع گروه امداد در مواقع بحرانی برای امداد رسانی دقیق تر با استفاده از کوادهای خاصی برای گردآوری آمار و اطلاعات استفاده می‌کنند. بدون تردید ر بسیاری از مسیر ها و راه های صعب العبور حضور انسان غیرممکن است لذا با ارسال یک کوادکوپتر می توان اطلاعات مفیدی را دریافت کرد.

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

علاوه بر این جستجوی افراد مفقود شده د حادثه و نجات آنها با استفاده از کوادهای پروازی بسیار سریع تر استفاده از نیروهای پیاده انسانی می‌باشد! عموما کاربرد کوادکوپتر هایی که در این مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرند زمانی بیشتر خواهد بود که قابلیت نصب انواع ابزارهای ثانویه مانند نورافکن، اسپیکر چراغ خطر و از این دست موارد را داشته باشند. 

اگر بخواهیم بیشتر از اهمیت کاربرد کوادکوپتر ها در زمینه امداد نجات بگوییم باید به داستان اولین استفاده این پهپادها در سال ۲۰۱۳ در کانادا بازگردیم. در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار طی عملیات جستجو و نجات با پهباد یکی از مجروحان حادثه تصادف در شهر Saskatchewan کشور کانادا قبل از اینکه زندگی خود را از دست دهد نجات پیدا کرد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که قبل از ارسال کوادکوپتر ابتدا تیم های جستجوی زمینی و هلیکوپتر آمبولانس مجهز به سیستم دید در شب به محل حادثه اعزام شده بودند و علی رغم برخورداری از امکانات کامل در پیدا کردن مصدومان ناکام بودند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی کاربرد کوادکوپترها در امداد رسانی نیز در حال پیشرفت و ارتقا بوده و بدون تردید در آینده حضوری فعال تر از کوادهای امداد رسان را در صحنه‌های حوادث شاهد خواهیم بود.

تصویر برداری هوایی با استفاده از کوادکوپتر

آیا تا بحال فکر کرده‌اید که صحنه‌های هوایی در فیلم‌ها، مستند ها و یا تبلیغات به چه شکلی ضبط می‌شوند؟! در گذشته دور که خبری از کوادکوپترها نبوده است برای ضبط صحنه‌های هوایی و یا عکاسی هوایی از هلیکوپتر و هواپیما باستفاده می‌شده است و حتما نیاز به حضور عکاس و یا فیلمبردار بوده است! اما با آغاز سلطنت کوادها هزینه ضبط و عکس برداری هوایی به شدت پایین آمده و تهیه انواع عکس و پلان‌های هوایی آسان تر شده است. 

عمدتا کوادکوپتر هایی که دارای دوربین هستند تحت عنوان کوادکوپتر حرفه‌ای در بازار موجود هستند که به کمک آنها می توان عکس و فیلم های بسیار زیبایی را ثبت و ضبط کرد. تهیه و ساخت کلیپ ، ویدئو ، تبلیغات و تیزر ، پایش و … از کاربرد کوادکوپتر های دوربین دار می‌باشد.

از جمله کوادکوپتر هایی که با فراهم کردن پخش آنلاین تصویر بر روی گوشی هوشمند امکان ضبط صحنه‌های خیره کننده به شما می‌دهند را می‌توان به سری Phantom شرکت DJI اشاره کرد. چنانچه قصد ضبط تصاویر و ویدیوهای هوایی حرفه‌ای را دارید می‌توانید از کوادکوپترهای دوربین دار سایما آرسی دیدن کنید و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

کوادکوپتر ها در معادن نیز کاربرد دارند!

بله از این محصول پروازی در معادن نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که بسیاری از معدن‌ها دارای مسیر های پیچیده برای عبور هستند بهترین وسیله که در کمترین زمان ممکن اطلاعاتی از معدن را در اختیار ما قرار خواهد داد کوادکوپتر است! با استفاده از یک کوادکوپتر دوربین دار می‌توانیم در کمترین زمان ممکن و با کمترین تلفات اطلاعات جامعی را از معادن بدست آوریم. 

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

کاربرد کوادکوپتر برای ارسال و حمل بار

در دنیای امروز یکی از صنایع شلوغ، صنعت ارسال مرسولات و پست است که این ترافیک سنگین باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های این حوزه به فکر ایده ارسال مرسولات و بسته ها با استفاده از خطوط هوایی و وسیله‌ای به نام کوادکوپتر باشند. از گوگل گرفته تا بسیاری از شرکت‌های دیگر در صدد راه اندازی خطوط هوایی کوادکوپترهای باربر برای تسریع در ارسال مرسولات خود هستند. این کوادکوپتر ها عموما دارای یک پنجه مخصوص هستند که می‌تواند بار را در خود جای داده و به پرواز دربیاید. 

لازم به ذکر است که برخی دیگر از شرکت های بزرگ حمل و نقل مانند DHL و آمازون شروع به اجرای این نوع تحویل ها برای به حداقل رساندن زمان حمل و نقل، هزینه های پست و شرایط خطرناک رانندگی می کنند.

سمپاشی، بذر پاشی و زراعت با کوادکوپتر

استفاده از کوادکوپترها برای زراعت را می‌توان به عنوان یک دستاورد برای شرکت‌های تولید کننده این پهباد ها دانست! قضیه از این قرار است که شما با استفاده از یک پهباد تمام کارهای نظارتی و عملیاتی زمین زراعتی خود را انجام خواهید داد و به این ترتیب  باعث افزایش چشمگیر حجم محصولات  و از سوی دیگر با حذف بازرسی های زمینی یا پرواز هواپیما های بزرگ هزینه ها را به حداقل خواهید رساند.

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

  • عموما کاربرد کوادکوپترها در این صنعت به سه بخش تقسیم می‌شوند:
  1. نظارت و بررسی زمین کشاورزی برای تشخیص هرگونه مشکل: زمانی که شما به عنوان یک کشاورز تمام زوایای زمین خود را از بالا مشاهده کنید، می‌توانید همه چیز از جمله مشکلات مربوط به آبیاری و تنوع خاک را از آن استخراج کرد. جالب است بدانید حتی آفت ها و عفونت های قارچی که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نبودند در این نوع تصاویر مشاهده می شوند.
  2. سمپاشی با استفاده از کوادکوپترها: از جدیدترین کاربردهای کوادکوپتر ها در صنعت کشاورزی و زراعت می‌توان به سمپاشی زمین اشاره کرد. با استفاده از یک پهپاد سمپاش می توان با سرعتی بسیار بالاتر از از نیروی انسانی و با هزینه ای بسیار کمتر از سمپاشی توسط هواپیما این مسئله رو انجام داد.
  3. بذرپاشی با استفاده از کوادکوپترهای زراعی: برخی از کوادکوپتر ها با قابلیت های حمل مخزن و سیستم‌های مختلف اسپری مواد برای بذر پاشی ارائه می‌شوند. استفاده از یک تانکر با ظرفیت بالا، سیستم اسپری پیشرفته با کارایی هوشمندانه و قدرت بی نظیر برای حمل بارهای سنگین این توانایی را به این پرنده های هدایت پذیر داده تا بتوانند این خدمت بزرگ را به بشر و بخصوص کشاورزان زحمت کش ارائه دهند.

تهیه برداشت های خیره کننده از رویداد های ورزشی

کسانی که طرفدار ورزش های زمستانی هستند به احتمال زیاد می دانند که فیلم برداری مسابقات اسکی و اسنوبرد در المپیک زمستانی سوچی توسط کوادکوپتر ها صورت پذیرفته است.

اما بهره گیری از سیستم های پروازی بدون سرنشین در فیلم برداری های ورزشی تنها به این رویداد منتهی نمی شود. واقعیت این است که در آینده ای نزدیک ما شاهد فیلمبرداری بسیاری از رویداد های ورزشی با استفاده از پهپادها و کوادکوپتر های دوربین دار خواهیم بود.

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

کوادکوپتر های مخصوص فیلم برداری در مقایسه با سیستم های دوربین عنکبوتی که در حال حاضر در بسیاری از ورزشگاه ها نصب شده اند، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند و قدرت مانور پذیری بالایی را ارائه می دهند. در هنگام استفاده از پهپادها مهم ترین نکته انتقال تصاویر به صورت زنده است که معمولا با نصب یک فرستنده اضافی روی کوادکوپتر به آن رسیدگی می شود. با توجه به وزن سبک فرستنده های امروزی مطمئنا هیچ مشکلی در پرواز کوادکوپتر وجود نخواهد داشت.

کاربرد نقشه برداری هوایی کوادکوپترها

نقشه برداری هوایی در گذشته عمدتا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام می‌شده است که با ظهور کوادکوپتر ها این وظیفه به آنها محول شده است. استفاده از کاربرد کوادکوپتر ها برای نقشه برداری هلی رغم سرعت بیشتر در به سرانجام رساندن آن هزینه کمتری نیز نسبت به استفاده از تصاویر ماهواره‌ای خواهد داشت. 

برای این مورد نیز بهترین انتخاب در بین خانواده فانتوم های شرکت DJI است. برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره جهت خرید بهترین کوادکوپتر بر اساس نیاز خود می‎توانید با شماره تماس‌های نمایندگی فروش سایما آرسی تماس حاصل فرمایید.

نگهبانی بی دردسر با کوادکوپترها

کاربرد کوادکوپتر برای نگهبانی؛ شما می‌توانید تنها با خرید یک کوادکوپتر دوربین دار به راحتی به امر حراست و نگهبانی اماکن بزرگ مانند معادن ، جنگل ها ، شهرک های صنعتی و … بپردازید. شما می توانید با استفاده از یک کوادکوپتر دوربین دار و تنظیم آن به صورت هوشمند کار حراست و نگهبانی را با صرف هزینه بسیار کمتر و سرعت عمل بسیار بالا انجام دهید . حتی می توان با استفاده از دوربین های حرارتی و ترمال این کار را در شب و تاریکی مطلق نیز بهتر از هر نگهبانی انجام داد !

 

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

 

بررسی خط های برق و گاز

هر ساله هزینه زیادی برای استخدام افرادی که به بررسی خط های برق و گاز بپردازند صرف می‌شود. علی رغ بالا بودن هزینه این کار وقتی پای نیروی انسانی در میان باشد سرعت پیشرفت کار نیز پایین خواهد آمد! در صورتی که می توان با استفاده از یک کوادکوپتر تخصصی در این امر این مسئله را با سرعتی بسیار بالاتر و ارزان تر انجام داد.

کاربرد کوادکوپتر در آتش سوزی

برخی از کوادکوپتر ها هستند که دارای مخازن حمل مواد خنک کننده بوده؛ این کوادکوپترها با پرواز بر روی آسمان محل آتش سوزی و رها کردن مواد خنک کننده اقدام به اطفا حریق کرده و از بروز خسارات جلوگیری می‌کنند. والکرا اولین شرکتی بوده که در زمینه ساخت پهپادهای آتش نشانی حرفه ای عمل کرده و در واقع اولین کمپانی می باشد که مدعی شده تا این محصولات را با ایمنی بالا و کاربردهای مفید روانه بازار کند.

کاربرد نظامی کوادکوپتر

هنگامی که به جنگ های سالهای دور نگاه کنید به اهمیت استفاده از کواد کوپتر نظامی پی خواهید برد؛برای اولین بار در جنگ جهانی دوم و در سال ۱۸۵۰ میلادی دانشمندان برای رفع نیازهای جنگی و نظامی به فکر اختراع وسیله‌ای افتادند تا به کمک آن در کمترین زمان ممکن امکان جابجایی مهمات و رها کردن آنها بر روی شهرهای دشمن را بدست آورند. این تکنولوژی بی نظیر را مدیون کشور اتریش و دانشمندان این کشور هستیم! 

در یکی از دسته بندی های دیگر کوادکوپترها را بر اساس کارایی می‌توان به تجاری و نظامی تقسیم بندی کرد. .پهپادها نظامی فقط توسط نظامیان استفاده می‌شوند. این هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به سلاح های کشنده هستند و برای حملات هوایی کنترل شده و مخفیانه یا مناطق غیرقابل دسترسی استفاده می شوند. 

کاربردهای نظامی دیگر کوادکوپترها شامل تجسس حرفه‌ای، بررسی مرزها و مکان های درگیر جنگ برای جلوگیری از رخداد اتفاق‌های غیر منتظره و مواردی از این دست می‌باشد. جالب است بدانید در زمان قدیم برای بمباران کردن جایی و حمل مواد منفجره از هواپیما استفاده می کردند که در این عملیات کشورهای درگیر جنگ خلبانان زیادی از دست می دادند. اما امروزه کمتر اتفاق می افتد که جان یک خلبان در خطر باشد، چرا که در ماموریت هایی که احتمال سقوط و همچنین گیر افتادن هواپیما توسط رادارهای دشمن وجود دارد از پهپادها استفاده می کنند.

کاربرد کنترل ترافیک کوادکوپتر

این پهبادها را بعضا در دسته پهبادهای نظامی دسته بندی کرده اند که عمدتا با استفاده از سلاح‌های غیر نظامی نظیر گاز اشک آور، توپ های صوتی در متفرق کردن اعتراض ها کارایی دارند.کوادکوپترهای کنترل ترافیک و ازدحام بدون وارد کردن هیچ صدمه ای به افراد به ماموران و نظامیان در زمینه خنثی کردن تظاهرات و دور کردن افراد از نیروهای پلیس کمک می کنند. این پهپادها معمولا توسط پلیس و مجری قانون استفاده می شوند.

و در آخر کوادکوپتر های تفریحی …

آرزوی بسیاری از افراد در دوران کودکی خلبانی و چشیدن طعم شیرین پرواز بوده است! اگر شما نیز دوست دارید لذت پرواز را به شکلی دیگر تجربه کنید می‌توانید کوادکوپترهای مدل تفریحی را خریداری کنید.  با تولید محصولی به نام کوادکوپتر همه ی افراد بدون هیچ گونه مهارت و دانش قبلی و تجربه ای می توانند پرواز را تجربه کنند و به یک خلبان مولتی روتور های بدون سرنشین تبدیل شوند.

شما می توانید با کمترین هزینه به این هیجان دست بیابید. علاقمندان می توانند از ارزان ترین و مبتدی ترین پهپادها برای سرگرمی خود و کودکانشان استفاده کنند.

لازم به ذکر است که بدانید در میان کواد کوپترهای تفریحی که از گذشته دور تولید شده اند با کوادکوپترهای امروزی تفاوت بزرگی وجود دارد؛ این تفاوت در قدرت پردازش داخلی آن ها خلاصه می شود. از لحاظ فنی اینگونه قابلیت های پردازشی قوی تر باعث می شوند پهباد های پیشرفته همچون کوادکوپتر به سطوح بالایی از توانایی های مستقل دست پیدا کنند و مورد استقبال گسترده کاربران قرار گیرند.

 

آیا در آینده شاهد پیشرفت کاربردهای کوادکوپترها خواهیم بود؟!

پیشرفت کاربردهای کوادکوپتر ها به پیشرفت دانش تصمیم گیری هوشمندانه و ثبت حرفه‌ای داده ها بر می‌گردد. شاید تصور دنیایی که در آن تمام افراد از ماشین های بدون راننده استفاده می‌کنند و یا به رستوران هایی می‌روند که یک میکرو کوادکوپتر غذا را در آن تحویل می‌دهد به مانند یک رویا باشد ولی دور از انتظار نیز نخواهد بود. اگرچه این رویا همچنان دور از دنیای ماست اما باید خاطر نشان کرد که فعالیت این پرنده های کنترل از راه دور شامل 4 بخش اساسی می باشند که عبارتند از فناوری نظامی، تجاری، شخصی و مورد آخر هم می تواند فعالیت های این پرنده در آینده باشد که مطمئنا بسیار پرکاربردتر و پیشرفته تر ارائه می شود.

اگر بخواهیم از اولین پیشرفت کوادکوپترها صحبت کنیم احتمالا باید با افزایش مدت زمان پرواز آنها در آینده اشاره کنیم! این پیشرفت امکان این را خواهد داد تا کوادکوپتر بتواند زمان بیشتری را در هوا بماند و خدمات مفید تری ارائه دهد. مطمئنا با افزایش زمان پرواز پهپادهای تجاری به بیش از چند ساعت می توان بازدهی آنها را افزایش داد.

 

بهتر است از کجا کوادکوپتر بخریم؟!

کاربردهای کوادکوپترها به همین مقاله ختم نمی‌شود و می‌توان از آنها برای بسیاری از صنایع دیگر استفاده کرد. ما در آینده‌ای نه چندان دور شهد استفاده از این کوادها در بسیاری از مشاغل خرد و درشت خواهیم بود. از این پیشنهاد ما به شما مراجعه به فروشگاه وب سایت سایما آرسی و انتخاب نزدیک ترین پهباد برای رفع نیازتان است. ضمنا شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی با مشاوران فروش ما مشاوره لازم برای خرید کوادکوپتر مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 

به عنوان کلام آخر …

در واقع از مهمترین کاربردهای این هواپیماهای بدون سرنشین جمع آوری داده های هوایی می باشد که به صرفه بوده و جمع آوری این داده ها را بسیار آسان کرده است، از فیلمبرداری گرفته تا تهیه نقشه ای مهندسی برای کارهای عمرانی و غیره همگی می تواند از روش های جمع آوری داده های هوایی باشد که توسط یک پهپاد به ثبت میرسند. شاید تهیه داده ها به صورت زمینی هم امکان پذیر باشد، اما هواپیماهای بدون سرنشین تاثراتی فراتر از این دارند و به شما کمک می کنند تا با روش های مهندسی بهترین دادها و اطلاعات را از سطح یک محیط به دست بیاورید. اما ناگفته نماند که استفاده از این محصولات در محیط کار میتواند اندکی خطر به همراه داشته باشد که عدم تجربه کافی در استفاده از این محصولات می تواند باعث ایجاد صدمه بدنی و ایجاد خسارت های مالی شود. در فضای بسته به خصوص هنگامی که در حال فیلمبرداری از جشن و شادی های خود هستید باید بسیار محتاط عمل کنید.

 


اگر مقاله کاربردهای کوادکوپتر سایما آرسی برای شما مفید واقع شده است لطفا آن را با دوستان و آشنایان علاقمند به این حوزه به اشتراک بگذارید و نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات همین پست برای ما ارسال کنید. همکاران ما در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ خواهند داد.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *