وبلاگ

کاربرد کوادکوپتر چیست؟!

کاربرد کوادکوپتر | کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟

کوادکوپترها دسته‌ای از تجهیزات جدید هستند که به‌خوبی توانسته‌اند نقش و جایگاه خود را در دنیای امروزی پیدا کنند. به دلیل خصوصیات زیادی که دارند، در بخش‌های مختلفی از آنها استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم کاربرد کوادکوپتر را بیشتر بررسی کنیم. اگر به دنبال خرید کوادکوپتر دوربین دار یا خرید کوادکوپتر حرفه ای هستید می توانید برای خرید کوادکوپتر کنترلی مورد علاقه خود از محصولات سایت ما دیدن فرمایید.

کوادکوپتر چیست؟

پیش از آن که به کاربردهای کوادکوپتر بپردازیم، بهتر است تعریفی از خود کوادکوپتر داشته باشیم تا به کمک آن بتوان با دیدی بهتر به کاربردهای آن پرداخت.

ساختار کوادکوپتر به این صورت است که دارای چهار بازو و چهار ملخ و یک موتور است. برای آن که پروازی ثابت داشته باشید سیستم جایرو در طراحی آن به‌کاررفته است. برای کنترل کردن کوادکوپتر شما می‌توانید از رادیو کنترل آن استفاده کنید که البته دارای برد محدودی است و در واقع در یک فاصلة شعاعی خاص می‌تواند کوادکوپتر را کنترل کند.

به‌طورکلی کوادکوپترها خود زیرمجموعه یا دسته‌ای از مولتی روتورها هستند.

کاربرد کوادکوپتر چیست؟

هنگامی که کوادکوپترها مطرح شدند، استفاده از سایر ابزارهای پرواز مانند هلیکوپترها بسیار کم‌رنگ‌تر شد. به‌علاوه به دلیل کنترل آسان کوادکوپترها نیاز به تجربه و مهارت آن‌چنان نیست و حتی تازه‌کارترین افراد هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

استفاده از کوادکوپترها در صنعت هواپیمایی

ازآنجایی‌که هواپیماها و سلامت فیزیکی آنها بسیار مهم است و در صورت هر گونی عیب در بدنة هواپیما ممکن است خطرات جانی فراوانی به وجود آید، بعد از هر سری پرواز، با استفاده از یک کوادکوپتر، هواپیما را بررسی می‌کنند و از سلامت موتورها و بدنه اطمینان حاصل می‌کنند. زمانی که از کوادکوپتر استفاده شود دیگر نیازی نیست که ناظر فنی و کارشناسان همیشه در محل حضور داشته باشند بلکه تنها در شرایطی که بعد از بررسی این فیلم‌های حاصل از کوادکوپترها عیبی را نشان دهند، به حضور فیزیکی آنها احتیاج است.

کاربرد کوادکوپتر
کاربرد کوادکوپتر

عملیات‌های مختلف امدادی به کمک کوادکوپتر

 می‌توان گفت یکی از مفیدترین کاربردهای کوادکوپترها در همین زمینه است. در یک عملیاتی امدادی تنها چیزی که بیشتر از هم موارد دیگر موردتوجه است، جان افراد است. همة تلاش‌ها برای این است که کمترین خسارت جانی به وجود آید.

وقوع بلایای طبیعی یک اتفاق رایج است و نمی‌توان از آن فرار کرد. سیل و زلزله دو مورد از مهم‌ترین و شایع‌ترین بلایای طبیعی هستند که در همه‌جا ممکن است رخ دهند. بعد از رخداد هرکدام از این دو واقعه مسیرهای ارتباطی به‌شدت دچار آسیب می‌شوند و فروریزش آوار باعث می‌شود که دسترسی به برخی از بخش‌ها غیرممکن شود.

در این موقعیت‌ها استفاده از یک کوادکوپتر به‌شدت کمک‌کننده است. موقعیت‌یابی افراد و مجروحان و جمع‌آوری اطلاعات کلی از وضعیت منطقه، دو وظیفة مهم کوادکوپتر در این شرایط است. تجربه نشان داده است که کوادکوپترها به‌خوبی از عهدة این وظیفه برآمده‌اند و سبب برجسته‌تر شدن نقش آنها شود. بی‌تردید در آیندة نه‌چندان دور می‌توانند کمک جای بیشتری در این زمینه به امدادگران کنند. همچنین اگر بتوان برخی تجهیزات مانند چراغ‌های چشمک‌زن و زنگ‌های هشدار را بر روی آنها نصب کرد تا در هنگام مواجه با یک مصدوم به ما هشدار دهند.

به کمک کوادکوپترها می‌توانید عکس و فیلم هوایی بگیرید

باوجودآنکه مهم‌ترین کاربرد کوادکوپترها در زمینة امداد و نجات است، اما در حال حاضر بیشترین کاربردشان را در زمینة عکاسی و فیلم‌برداری هوایی، دارند.

یکی از دلایلی که سبب محبوبیت آنها در عکاسی و فیلم‌برداری شده است، سیستم‌های ضد لرزش آنهاست که می‌توانند تاری و لرزش‌های عکس‌ها را حذف کنند و بهترین نتیجه را به ارمغان بیاورند.

بسیاری از فیلم‌ها و صحنه‌های مختلف آن، تیزر و تبلیغات، کلیپ‌های مختلف و … همگی به کمک استفاده از کوادکوپترها فیلم‌برداری می‌شوند.

بسیاری از کوادکوپترهای نسل جدید یک برنامه کنترل از راه دور دارند که بر روی گوشی همراه نصب می‌شود و به فرد کمک می‌کند از طریق گوشی خود، دید کوادکوپتر را کنترل کنند و هم‌زمان با آن هم تغییرات لازم را برای نتیجة بهتر اعمال کرد.

کاربرد کوادکوپتر
کاربرد کوادکوپتر

به‌کاربردن کوادکوپترها در معادن

 کار در معادن جزو سخت‌ترین کارها دسته‌بندی‌شده است. دلیل آن هم شرایط سخت‌کاری آن و خطراتی است که با خود به همراه دارد. اکثر معادن به‌گونه‌ای هستند که در بخش‌های زیرزمین و نقاط ناپایدار از نظر زمین‌شناسی حفر می‌شوند. همین امر باعث می‌شود برخی نقاط معدن دارای مسیرها صعب‌العبور باشد که اگر یک معدنچی بخواهد از آن عبور کند، باید با خطرات زیادی دست‌وپنجه نرم کند.

در این موقعیت‌ها می‌تواند پهبادها را به کاربرد. به دلیل ابعاد کوچک و شناوری در هوای پهبادها قطعاً وزنی بر روی ناحیه پرخطر و ناپایدار اعمال نمی‌کنند و می‌توانند بدون هیچ‌گونه خطری از ناحیة پرخطر عبور کنند. این کار هم هزینه‌های مالی ناشی از ایمن کردن این نقاط برای عبور کارگران را به حداقل می‌رساند و هم خطرات جانی که ممکن است برای معدنچی باشد را حذف می‌کند.

صنعت کشاورزی و کوادکوپترها

به دلیل دید هوایی خوبی که کوادکوپترها دارند، آنها را به یک ابزار پایش قوی در صنعت کشاورزی تبدیل کرده است.

زمانی که شما بتوانید از بالا و به‌صورت یک‌دست تمام مزرعه را ببینید، این امکان را دارید که برآوردی از میزان محصول کلی داشته باشید و برای مراحل بعدی کشاورزی، برنامه‌ریزی کنید و یا اگر اقدامی لازم است انجام دهید، آن را در دستور کار قرار دهید.

اگر یک اتفاق ناگوار برای زمین شما رخ‌داده است و می‌خواهید میزان کلی خسارت را مشخص کنید احتیاجی به بررسی گام‌به‌گام زمین توسط شما نیست. بلکه تنها کوادکوپتر را به پرواز درآورید و بررسی را شروع کنید. حتی می‌توان نوع آفتی که مزرعه را دچار زیان کرده تشخیص داد و به‌این‌ترتیب مراقبت‌های لازم را انجام داد.

از کوادکوپترها می‌توان به‌عنوان سم‌پاش استفاده کرد این نوع از کوادکوپترها از نظر بازدهی، سرعتی چندبرابر یک انسان را دارند و به‌این‌ترتیب در زمانی کمتر نتایجی بهتر را رقم می‌زنند.

در برخی مواقع می‌توان از کوادکوپتر به‌عنوان بذرپاش هم استفاده کرد. می‌توان تانکرهای ذخیرة بزرگی را برای ریختن بذر در داخل آن بر روی پهباد تعبیه کرد و در این صنعت به‌سرعت پیش بروید.

صنعت کشاورزی و کوادکوپترها
صنعت کشاورزی و کوادکوپترها

خطوط برق و گاز را بررسی کنید

نظارت و کنترل خطوط برق و گاز جزو کارهای پرهزینه است چرا که باید افراد زیادی را استخدام کرده و تجهیزات زیادی در اختیار آنها قرار داده شود تا بتوانند مسئولیت خود را به‌خوبی به اتمام برسانند. به‌وسیلة یک کوادکوپتر می‌توان این کار را هم با سرعت بیشتری انجام داد و هم نیروهای کمتری برای انجام آن، نیاز است. به‌این‌ترتیب در هزینه‌های مالی بیشترین صرفه‌جویی را می‌تواند انجام داد.

کاربرد کوادکوپتر ها در رویداد های ورزشی

یکی از هیجان‌انگیزترین مسابقات به ورزش‌های زمستانی برمی‌گردد. ورزش‌های سریعی مانند اسکی که درگذشته برای فیلم‌برداری از آنها از هلیکوپترها و چند سرنشین برای انجام فیلم‌برداری استفاده می‌کردند. این فیلم‌ها معمولاً کیفیت بالایی نداشتند. به چند دلیل زمانی که هلیکوپتر به زمین نزدیک می‌شد برف‌ها در هوا پراکنده می‌شدند و بر روی دوربین‌ها می‌نشستند و از وضوح تصویر می‌کاستند. مورد دیگر تکان‌های هلیکوپتر است که سبب لرزش دوربین می‌شد و باعث افت کیفیت تصاویر می‌شد.

اما در دنیای امروز با کمک این کوادکوپترها هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نمی‌دهد و به‌راحتی می‌توان یک رویداد ورزشی بی‌نظیر را برای همگان به نمایش گذاشت.

در بسیاری از ورزشگاه‌ها از دوربین‌های خاصی برای فیلم‌برداری استفاده می‌کنند که به آنها دوربین‌های عنکبوتی می‌گویند. این دوربین‌ها نسبت به کوادکوپترها انعطاف‌پذیری کمتری دارند و همچنین قدرت مانور کوادکوپترها بسیار بیشتر از آنهاست.

به‌عنوان یک وسیلهٔ تفریحی از کوادکوپترها استفاده کنید

قطعاً برای همة علاقه‌مندان به خلبانی این امکان میسر نیست که خلبان شوند به‌عنوان یک تجربة مشابه و جایگزین، می‌توان از کوادکوپترها استفاده کرد. تهیة یک کوادکوپتر قطعاً هزینة کمتری دارد و این اجازه را به کاربر می‌دهد تا مانند یک خلبان حرفه‌ای پرواز کند و هرآنچه در ذهن دارد، عملی کند.

کم‌خطرترین حالت نگهبانی و حراست را تجربه کنید

اگر محوطه‌ای که در حال مراقبت از آن هستید بسیار بزرگ باشد مجبور هستید چندین دوربین در جای‌جای آن نصب کنید و به کمک مانیتور این دوربین‌ها و آنچه را که در زاویه دید آنها قرار دارد، را بررسی کنید. این کار هم خسته‌کننده است و هم اینکه ممکن است خیلی راحت یک مورد از دید شما پنهان بماند و در نتیجه مشکلات بعدی پیش بیاید.

پرواز در ارتفاع کوادکوپتر این امکان را به شما می‌دهد که تمام منطقة وسیعی که در حال نگهبانی آن هستید را به‌صورت یک جا بررسی کنید و به دلیل دوربین‌های باکیفیت آن همة جزئیات را می‌توان دید و نگرانی بابت خطرهای احتمالی نخواهید داشت.

به‌عنوان یک وسیلهٔ تفریحی از کوادکوپترها استفاده کنید
به‌عنوان یک وسیلهٔ تفریحی از کوادکوپترها استفاده کنید

کاربرد کوادکوپتر ها در اطفا حریق

به‌تدریج که کوادکوپترها پیشرفت کردند، به این نتیجه رسیدند که می‌توان آنها را برای کارهای بیشتری استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال می‌توان یک مخزن بر روی آن نصب کرد که با استفاده از آن برخی مواد مخصوص برای خاموش‌کردن آتش مانند خنک‌کننده‌ها را جابه‌جا کرد. علاوه‌برآن با استفاده از قابلیت پروازی آن خیلی سریع‌تر محل آتش در جنگل‌ها و یا هر جای دیگر را شناسایی کرد و به‌سرعت از این مواد استفاده کرده و عملیات با سرعت و راندمان بیشتری انجام گیرد.

کاربرد کوادکوپتر ها در عملیات های نظامی

در یک دسته‌بندی می‌توان گفت کوادکوپترها را به دو منظور استفاده می‌کنند. کاربردهای نظامی و غیرنظامی

تمام مواردی که پیش‌ازاین مطرح شد جزو کاربردهای غیرنظامی کوادکوپترهاست. در حالتی که بخواهیم از آنها برای مقاصد نظامی استفاده کنیم، چندین حالت پیش می‌آید.

اگر قصد تجسس حرفه‌ای را داشته باشند می‌توانند بدون حضور هیچ نیرویی در منطقه تنها با استفاده از یک کوادکوپتر این کار را با دغدغه و استرس کمتر و همچنین دقت بالاتر انجام دهند.

زمانی که مرزها را بازرسی می‌کنند می‌توانند از کوادکوپترها استفاده کنند. در این صورت بدون آنکه هیچ درگیری اتفاق بیفتد می‌تواند به بازرسی نقاط پرخطر پرداخت و مواردی که احتمال درگیری وجود دارد را شناسایی کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.