وبلاگ

3 قانون مهم در رابطه با کوادکوپترها که باید از آن اطلاع داشته باشید

قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران | قانون پرواز کوادکوپتر در ایران | گواهینامه پرواز کوادکوپتر | گواهینامه کوادکوپتر | مناطق ممنوع پرواز کوادکوپتر | منطقه پرواز ممنوع کوادکوپتر

قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران چیست؟ | چند سالی است که حضور کوادکوپتر ها و هواپیماهای بدون سرنشین غیر نظامی به یکی از تفریحات و سرگرمی های جوانان و نوجوانان تبدیل شده است. شاید شما نیز به هنگام گشت و گذار در طبیعت، یکی از انواع آنها را در آسمان مشاهده کرده باشید.

کوادها در انواع مختلف و با قابلیت های متفاوتی ساخته شده اند. یکی از انواع کوادکوپترها، کوادپترهای دوربین دار هستند. این ریزپرنده ها چون توانایی عکس برداری، فیلم برداری و ضبط آنها را دارند، باید پایبند به برخی قانون و مقررات باشند تا فرد کنترل کننده با مشکل خاصی رو به رو نشود. اطلاع از این قوانین و احترام به آنها بسیار لازم و ضروری است.

در این متن قصد داریم در رابطه با 3 مورد از قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران صحبت کنیم. پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران | قانون پرواز کوادکوپتر در ایران | گواهینامه پرواز کوادکوپتر | گواهینامه کوادکوپتر | مناطق ممنوع پرواز کوادکوپتر | منطقه پرواز ممنوع کوادکوپتر

قانون شماره یک برای پرواز کوادکوپتر

مهم ترین اصل و قانون، شناخت اماکن ممنوعه است. برای داشتن یک پرواز در نهایت امن و بی دردسر باید اماکنی که از نظر قانون، فیلم برداری و عکس برداری از آنها ممنوع است را بدانید. برخی از مناطق ممنوع پرواز کوادکوپتر به شرح زیر هستند:

  • فرودگاه ها، بیمارستان، مدرسه و محیط های آموزشی، مساجد.
  • پادگان ها و مناطق نظامی، سایت های پدافندی و ایستگاه های پلیس.
  • خطوط انتقال نفت، سد ها، آثار باستانی و داخل تونل.
  • سفارتخانه ها.
  • بزرگراه ها، خیابان و محل هایی که عبور و مرور افراد در آنجا زیاد است.
  • مناطقی که نویز و اختلالات رادیویی در آن وجود دارد مانند دکل های بی سیم، رادارها و غیره.
  • پمپ بنزین ها و جاهایی که احتمال وقوع آتش و احتراق وجود دارد.

کسانی که برای کوادکوپتر تحت مالکیت شان، گواهینامه پرواز کوادکوپتر دریافت کرده اند، راهنمایی دارند که می توانند با مراجعه به آن به خوبی از اسامی و نام اماکن ممنوعه اطلاع پیدا کنند. پس نگران این موضوع نباشید و اگر قصد دارید این ریزپرنده را از خانه خارج کنید، مکانی که قصد دارید در آن کواد را به پرواز درآورید با اسامی ذکر شده در راهنما مقایسه کنید و مطمئن شوید که جزء مناطق ممنوع برای پرواز نباشد.

علاوه بر این مناطق، باید به هنگام پرواز فاصله قانونی را نیز رعایت کنید. کوادکوپتر شما باید حداقل 30 متر از انسان ها، منازل و ساختمان های مسکونی و وسایل نقلیه فاصله داشته باشید تا هیچ خطری برای کسی به وجود نیاورد. برخی به علت نا آشنا بودن با این وسیله ممکن است دچار ترس شده و خطراتی برای آنها ایجاد شود.

دومین قانون پرواز کوادکوپتر در ایران

قانون دوم مربوط به مشخصات فنی یک کوادکوپتر است. برخی کوادکوپتر ها را نمی توان با وجود هر شرایط آب و هوایی به پرواز در آورد و فرد کنترل کننده باید به خوبی از این مساله مطلع باشد.

بهترین شرایط برای به پرواز درآوردن یک کواد، زمانی است که باد، طوفان، گردباد و طوفان شن در آن وجود نداشته باشد. زیرا کنترل آن برای شما راحت تر بوده و ضمنا امنیت این ریزپرنده ها نیز به خوبی فراهم خواهد شد.

معمولا متخصصان پرواز کوادکوپترها پیشنهاد می کنند نیم ساعت بعد از طلوع آفتاب و نیم ساعت قبل از غروب برای پرواز انتخاب شود. زیرا در این مدت زمان، میزان گرد و غبار در هوا کمتر بوده و تماشای نمایش کوادها به راحتی میسر است.

قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران | قانون پرواز کوادکوپتر در ایران | گواهینامه پرواز کوادکوپتر | گواهینامه کوادکوپتر | مناطق ممنوع پرواز کوادکوپتر | منطقه پرواز ممنوع کوادکوپتر

به میزان رطوبت موجود در هوا نیز دقت داشته باشید. این عدد باید زیر 95 درصد باشد تا در کارکرد این ریز پرنده ها هیچ گونه اختلالی ایجاد نگردد. پس سعی کنید در هوای بارانی این کواد را به پرواز در نیاورید.

دمای مناسب برای خروج کواد، دمایی بین 0 درجه سانتی گراد و 45 درجه سانتی گراد است. این حداقل و حداکثر دما، برای افزایش عمر دستگاه ذکر شده است.

سومین قانون از قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران

قانون سوم، به گرفتن گواهینامه پرواز کوادکوپتر پس از خرید کوادکوپتر بر می گردد. افرادی که ساکن ایران  هستند می توانند به کارگروه پهباد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران مراجعه کنند. این کار گروه زیر نظر مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی، نهادهای مرتبط با بخش هایی هوایی، نظامی و امنیتی و سازمان هواپیمایی کشور فعالیت می کند. آن دسته از کوادکوپترها که دوربین دارند باید ثبت و شماره گذاری شوند و بعد از آن نیز یک سند به نام دارنده کواد برای آنها صادر خواهد شد.

باید ذکر کنیم که هر کوادکوپتری نیاز به اخذ مجوز ندارد و تنها برخی از آنها با داشتن شرایطی خاص باید این نوع گواهینامه را دریافت کنند. مجوز کوادها بر اساس سرعت و وزن برخاست آنها صادر می شود که در ادامه به جزئیات این دو پرداخته ایم.

[irp posts=”16004″ name=”کاربرد کوادکوپتر چیست؟!”]

دسته بندی اخذ مجوز پرواز بر اساس سرعت

کوادکوپترهایی که سرعت آنها بین 90 تا 150 کیلومتر بر ساعت است، تنها باید در زمین مخصوص پرواز کنند و نیاز به اخذ مجوز نیز ندارند. کوادکوپترهایی که سرعت آنها بین 150 تا 300 کیلومتر بر ساعت است، باید مجوز گرفته و در زمینی که مخصوص پرواز آنهاست، فعال شوند. در نهایت کوادهایی با سرعت بیش از 300 کیلومتر بر ساعت نیز تنها باید با مجوز نظامی و در زمین مخصوص در آسمان به پرواز درآیند.

دسته بندی اخذ مجوز پرواز بر اساس وزن برخاست

دسته بندی دیگری که نیاز به اخذ مجوزهای لازم دارد، مربوط به وزن برخاست این ریزپرنده هاست. اگر کوادکوپتر شما وزن برخاستی کمتر از یک کیلوگرم دارد نیاز به هیچ مجوزی ندارد.

اگر وزن برخاست آن بیش از 1 و کمتر از 10 کیلوگرم است، بدون نیاز به مجوز و تنها با یک خلبان دوره دیده می توان موتور آن را روشن کرده و شاهد پرواز آن در آسمان بود.

چنانچه وزن برخاست بین 10 و 20 کیلو است و نوع وسیله پرنده نیز صرفا رادیو کنترلی باشد، نیاز به مجوز نداشته و باید در زمین پرواز مورد استفاده قرار گیرد، اما اگر از انواع سایر پرنده ها باشد، باید مجوز گرفته و یک خلبان آموزش دیده رادیو کنترل آن را در دست گیرد.

نکته پایانی

اگر از به دست گرفتن کوادی که در اختیار دارید بسیار راضی و خوشحال هستید، نباید به وسیله آن موجبات آزار و اذیت بقیه را فراهم کنید. سعی داشته باشید به هیچ عنوان به حریم خصوصی افراد وارد نشوید و برای ورود حتما کسب اجازه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.