info@symarc.net
0912 537 2102

راهنمای کامل قابلیت بازگشت به خانه در کوادکوپترها

بازگشت به خانه کوادکوپتر | آموزش قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر | بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست

بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست ؟ | یکی از مهم ترین ویژگی های مورد توجه در هواپیماهای بدون سرنشین مدرن، قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر است. این ویژگی در شرایط اضطراری به کمک خلبان مالتی روتور آمده تا پروازی ایمن داشته باشد.

بیشتر کوادکوپترهایی که امروزه وارد بازار شده اند، این قابلیت را دارند و علت آن نیز اجتناب از گم کردن و یا از دست دادن کواد است. البته استفاده از این قابلیت باید با حضور شرایط خاصی صورت گیرد و در صورت فقدان این موارد، این فناوری نمی تواند به خوبی کار خود را انجام دهد.

امروز در این متن قصد داریم در مورد این قابلیت با شما صحبت کنیم و هر آنچه که نیاز است در مورد آن بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم دهیم. پس ادامه متن را از دست ندهید.

 

قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست؟

اگر شما با کوادها سرو کار داشته باشید، حتما این سوال که قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست؟ برایتان پیش آمده است. این قابلیت در واقع به توانایی کوادها برای بازگشت به محلی که پرواز را از آنجا شروع کرده اند، برمی گردد.

اما نکته ای که باید در این رابطه از آن  اطلاع داشته باشید آن است که وقتی عبارت بازگشت به خانه، به کار برده می شود، به این معنی نیست که در واقع این کواد مسیر خانه شما را در پیش گرفته و به آنجا می رود. در واقع خانه برای این مالتی روتور، همان نقطه ای که پرواز را از آنجا شروع کرده است.

 

انواع قابلیت برگشت به خانه

برگشت به خانه در کوادکوپتر، دو نوع اصلی به شرح زیر دارد:

 • بازگشت به خانه با استفاده از GPS
 • بازگشت به خانه با استفاده از دکمه روی رادیو کنترل

 

بازگشت به خانه با استفاده از GPS

برگشت به خانه کوادکوپتر با استفاده از GPS، فناوری است که به کوادکوپترها کمک می کند در شرایط اضطراری بتوانند مسیر خود را به محلی که پرواز را از آنجا شروع کرده اند، پیدا کنند و سریعا خود را به خلبان و یا هدایت کننده هواپیمای بدون سرنشین برسانند.

 

بازگشت به خانه کوادکوپتر | آموزش قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر | بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست

 

برای آنکه کواد بتواند با استفاده از این قابلیت به محل شروع پرواز برگردد، باید یک ماژول جی پی اس داشته باشد و حداقل به چند ماهواره متصل باشد. بنابراین شرایط محلی که قصد دارید این کوادکوپتر را در آنجا به پرواز درآورید بسیار مهم است. اگر منطقه مورد نظر از نظر وجود سیگنال های ماهواره ای، دچار کمبود باشد این قابلیت نمی تواند برای شما کارایی لازم را داشته باشد.

 

قابلیت بازگشت به خانه با GPS چگونه کار می کند؟

وقتی این پهباد را از جعبه خود خارج کرده و آن را به سمت آسمان هدایت می کنید، محلی که پرواز از آنجا شروع شده را ذخیره می کند و هر زمان که شما این قابلیت را فعال کنید، کوادکوپتر در یک خط مستقیم شروع به حرکت کرده و خود را به شما می رساند.

 

هدلس مود چیست و چگونه کار می کند
ادامه مطلب

 

در چه شرایطی کواد مسیر خانه را به کمک جی پی اس در پیش می گیرد؟

دو موقعیت مهم و بحرانی در پرواز با کوادکوپترها وجود دارد که قابلیت بازگشت به خانه با کمک فناوری جی پی اس، می تواند در آنها بسیار کمک کننده ظاهر شود.

یک موقعیت زمانی است که شارژ باتری کوادکوپتر رو به اتمام باشد و به همین باید به صورت خودکار به خانه برگردد تا از سقوط و شکستگی اش جلوگیری شود.

معمولا در هواپیماهای بدون سرنشین گران قیمت، راهی برای محاسبه میزان باتری مورد نیاز برای بازگشت به خانه وجود دارد. اما اکثر هواپیمای بدون سرنشین ارزان قیمت، معمولا زمانی که درصد باتری به زیر 20 می رسد، این قابلیت فعال شده و دستور بازگشت به خانه را صادر می شود.

موقعیت دوم نیز زمانی است کوادکوپتر هیچ سیگنالی از سمت رادیو کنترل دریافت نمی کند. در این شرایط نیز اگر پهباد شما جی پس اس داشته باشد سریعا قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر فعال شده و به نقطه ای که پرواز را شروع کرده، بر می گردد.

 

قابلیت بازگشت به خانه با فشار دادن یک دکمه

قابلیت برگشت به خانه با یک کلید، مخصوص آن دسته از کوادکوپترهاست که قیمت پایینی داشته و  قابلیت بازگشت با GPS در آنها وجود ندارد. در این روش، اگر بنا به هر دلیلی تمایل داشتید این کواد به نقطه آغازین پرواز بر گردد، می توانید دکمه مربوطه را بر روی رادیو کنترل فشار داده تا کواد به محل مورد نظر برگردد.

 

بازگشت به خانه کوادکوپتر | آموزش قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر | بازگشت به خانه کوادکوپتر چیست

 

البته شما با فشار دادن استیک سمت چپ نیز می توانید این قابلیت را فعال کنید. اما گاهی ممکن است کواد در مسیر اصلی قرار نگیرد و به همین دلیل مسائل و مشکلاتی را ایجاد کند. پس، کوادکوپتر هایی را خریداری کنید که به فناوری بازگشت به خانه با جی پس اس مجهز باشند تا بتوانند به راحتی مختصات نقطه شروع پرواز را ذخیره و مسیر بازگشت را راحت تر پیدا کنند.

 

چند نکته مهم برای جلوگیری از سقوط توسط قابلیت بازگشت

 •  اولین نکته ای که باید به آن به خوبی دقت و توجه داشته باشید، ثبت نقطه home pint است. این نقطه مختصات دقیق محلی است که پرواز از آنجا شروع می شود. قبل از اینکه این کواد را به پرواز در آورید این نقطه را ثبت و ضبط کنید و مطمئن شوید که حداقل 10 اتصال ماهواره ای دارید.
 • چنانچه هواپیمای بدون سرنشین خارج از خط دید خلبان باشد، بهتر است قبل از هر گونه تصمیم گیری، اجازه دهید ابتدا مالتی روتور شما در معرض دید قرار گیرد.
 • بعد از آنکه قابلیت بازگشت به خانه را فعال کردید، اندکی صبر کنید. بسیار از مشکلات زمانی ایجاد می شود که خلبان بعد از فشار دادن دکمه بازگشت به خانه، صبوری به خرج نداده و مرتبا دستور بازگشت را صادر می کنند.
 • قابلیت بازگشت به خانه را تنها در محیط هایی که هیچ مانعی مانند درختان و ساختمان های بلند وجود ندارد فعال کنید. چون جی پی اس، توانایی شناخت آنها را ندارد و کواد به مسیر خود ادامه می دهد و احتمال آنکه با موانع برخورد کند بسیار زیاد است.

 

آموزش قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر و فرود دستی آن

در این قسمت قصد داریم در مورد آموزش قابلیت بازگشت به خانه کوادکوپتر و فرود دستی آن، چند نکته را به شما یادآوری کنیم. برای این کار بعد از آنکه این مالتی روتور به نزد شما برگشت و در حالت فرود خودکار قرار گرفت، شما باید از فرود به صورت خودکار جلوگیری کنید و جوی استیک مربوط به گاز را به سمت بالا بکشید. در این حالت مولتی روتور در یک ارتفاع ثابت قرار گرفته و شما می توانید کنترل آن را در دست بگیرید و ریز پرنده را به صورت دستی فرود آورید.

 

خرید کوادکوپتر و پهباد
ادامه مطلب

 

 • تاریخ: 29 آذر 1399
 • نویسنده: صدر هاشمی
 • بدون دیدگاه
نظرات

  یک دیدگاه

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم